Açıköğretimden Örgüne Geçiş

29 Ocak 2010 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Açık Öğretim öğrencilerine müjdeli haber!
11 Ocak 2010 Pazartesi, 16:49   EĞİTİM

Türkiye’nin en büyük fakültesi, 1 milyon 300 bin öğrencisi ile Açık Öğretim Fakültesi’nde devrim niteliğinde yapılanma çalışması başlatıldı.

Açık Öğretim Fakültesi’nde ölçme ve değerlendirme ile sınav sistemi değiştirilecek. Önümüzdeki dönemde bitecek yapılandırma sonrasında Açık Öğretim Fakültesi’nde başarılı olan öğrenciler, örgün eğitimde istedikleri bir bölüme yatay geçiş yapabilecek.

Ayrıca, başarı kriterlerine ulaşan öğrencilere, örgün eğitimde olduğu gibi burs verilecek. Böylelikle, Açık Öğretim Fakültesi, uluslararası normlarda vermeye başlarken, gençler için artık (sen açık öğretimden geldin) dönemi bitecek.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, görevine atanmasının ardından ilk kez düzenlediği tanışma toplantısında, Açık Öğretim Fakültesi’nde yeniden yapılandırma çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

Bu yapılandırma süreci içerisinde, bilgi teknolojilerini ve interneti olabildiğince fazla kullanacaklarının altını çizen Prof. Aydın, şöyle konuştu:

“Açık Öğretimde, daha odaklı kitle öğretimine yöneleceğiz. Bunları yaparken elbette, kapsamlı değişikliğe ihtiyaç var. Ölçme ve değerlendirme ile sınav sistemleri değişecek. İşin yasal boyutlarında düzenleme yapılacak. Kanun değişiklikleri yapılacak. Bu bağlamda, YÖK ve Parlamento birlikte çalışacağız. Çünkü artık biliyoruz ki öğrenci sayısıyla 1 milyon 500 bine giden bir süreçteyiz. İngiliz, Çin ve Hindistan gibi dünyanın değişik ülkelerindeki gibi açık öğretim üniversitesi normlarını yakalamak istiyoruz. Onlarda ne oluyorsa burada aynı sistemi ve teknik yöntemleri, teknolojileri kullanacağız. Açık öğretim sistemini çok daha etkin ve verimli hale getirmek istiyoruz.”

“ÖĞRENCİ BAŞARI KRİTERİNİ TUTTURUYORSA ÖRGÜNDE İSTEDİĞİ BÖLÜME GEÇEBİLECEK”

Prof. Aydın, artık yeni sistemle Açık Öğretim’deki bir öğrencinin, başarılı olması halinde örgün eğitimde bir fakülteye geçebileceğini kaydetti.

Prof. Aydın, “Bu zamana kadar örgünden Açık Öğretim’e geçiş vardı. Ama Açık Öğretim’den örgüne geçiş yoktu. Şimdi biz bu sürecin içinde YÖK’le toplantılar yaptık. Lisans yatay geçiş sisteminde değişiklikler oldu. Bu, önümüzdeki dönemlerde çıkacak. Artık Açık Öğretim öğrencisi başarı kriterlerini tutturuyorsa, okuduğu bölümden örgün eğitimde herhangi bir bölüme geçebilecektir. Bu, devrim niteliğinde bir uygulamadır. Açık Öğretim öğrencisinin önünü açma uygulamasıdır. Önümüzdeki dönemlerde bunu mevzuatlarla uygun hale getireceğiz. Sonra tercihlerde Türkiye’nin önüne getirerek, öğrencilerimize anlatarak, bu yolda artık (sen açıktan geldin, açıktan mezunsun) hadisesi son bulacak. Ama burada şu çok önemli. Açık öğretimdeki öğrenci, belirlenecek başarı kriterlerini tutturma kaydıyla bunu yapabilecek.” açıklamasını yaptı.

ARTIK BAŞARILI AÇIK ÖĞRETİM ÖĞRENCİSİNE DE BURS VERECEĞİZ

Başarılı öğrencilerin, açık öğretimde önünü açmak istediklerini dile getiren Prof. Dr. Aydın, şöyle konuştu: ” Kimse zannetmesin ki üniversiteyi kazanamayanlar bize geliyor. Bu sistemin içerisinde son derece başarılı öğrenciler var. Bundan sonra da gelecektir. Bu başarılı öğrencileri biz açık öğretime çekmek istiyoruz. Açık öğretim içerisinde, üniversite sınav kılavuzunda yapılacak değişikliklerle burs uygulaması da yapacağız. Yani sınırlı imkânlarımız ölçüsünde, örgünde olduğu gibi açık öğretim öğrencisine burs vereceğiz. Böylelikle, açık öğretim uluslararası normlara uygun hale getirilecek. Şu anda bu konularla ilgi çalışma içerisindeyiz. YÖK’te bu konuda bir komisyon mevcut. 6 üniversite uzaktan eğitime giriyor. Bazı alanları onlara bırakacağız. Güçlü olduğumuz alanlarda biz kalacağız. Her işi yapma gibi düşünce içerisinde değiliz. Diğer uzaktan eğitim yapan üniversitelerle işbirliği içerisine gireceğiz. Onlara destek vereceğiz.”

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları