Akl-ı Topuk

22 Şubat 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Bu yazıya kızacak belki. Hatta “Sen mi çekiyorsun da derdi sana düştü.” diyecek. Ama bu konuda beni rahatsız eden şey hemcinsimin olmasa da hemırkımın bu şekilde yaptıklarına gerçekten akıl erdiremediğimden yazıyorum bu yazıyı. Ve soruyorum bu işin mantığı nerede diye? İnsanı diğer canlılardan ayıran özelliklerinden biri düşünebiliyor olmasıdır.

Konu şu; bayanların ayakkabı anlayışı.

Türk Dil Kurumunun sözlüğünden ayakkabının tanımı nasıl yaptığına bir bakalım;

Genellikle sokakta giyilen ve altı kösele, lastik vb. dayanıklı maddelerden yapılan giyecek, başmak, pabuç.

İşte tanım bu. Sorun ise amacı sadece sokakta giyilmek olan bir giyeceğin niye bu denli insana eziyet çektiriyor olması. Bu eziyet olayını bayanlar kendi ağzı ile itiraf etmese de ben idda ediyorum gelecek zamanlar da bir çok bayan ayak rahatsızlığından müzdarip olacak.

Topuklu ayakkabının nasıl bir zararı olabilir ki?

İşte topuklu ayakkabı yada yanlış ayakkabının zararlarından bir kaçı;

Çekiç parmak hastalığı

Parmaklar ayakkabının ucuna doğru itildiğinde, biçimsiz olarak kıvrılır ve parmağın orta eklemi bükülerek oluşan şekil bozukluğu, ayakkabının üst kısmına baskı sonucu ağrıya neden olur.

Nasır oluşumu

Ayakkabı ile ayağınız arasındaki sürtünme sonucu derinin sertleşip kalınlaşmasıyla nasır oluşur. Daha çok parmak altında veya parmak aralarında görülür.

Ayak bileği incinmeleri

Yüksek topukla ayakkabı giyenlerde vücudun ağırlık merkezi öne kayar ve kişi parmak ucunda yürüyormuş gibi olur. Ağırlığı destekleme alanı daraldığı içinde dengenin çabuk bozulması sonucu düşme, ayak burkulması ve ayak bileğinde incinmeler meydana gelebilir.

Bacak ağrısı

Yüksek topuklu ayakkabı zamanla baldır kaslarında kısalmalara neden olur. İlaveten vücut ağırlık merkezinin çne kayması nedeniyle bacak kaslarında aşırı zorlanma ve ağrılar görülebilir.

Diz ağrısı

Yüksek topuklu ayakkabı giymek vücudun ağırlık merkezini öne kaydırarak dize ilave yük bindirir. Bu da dizlerde ağrı ve ileri yaşlarda kireçlenmelere neden olur.

Bel ağrısı

Vücudun ağırlık merkezinin öne kayması belde kavis artışına neden olur. Bu da bel kaslarında aşırı gerginlik ve ağrı yapar. Fazla kilolar, bu ağrıyı daha da çoğaltır.

Alıntı: http://www.renkliweb.com/saglik/ayakkabilarin-neden-oldugu-hastaliklar.html

Bayanlar İsviçreli Bilim adamlarının dedikleri her şeyi dinlerler ama bu konuya gelince de bazıları “Yok aslında rahatsız değil bu ayakkabılar.” demekten de geri durmazlar. Sokakta sağa sola yalpalayarak ama onun moda olduğunu savunan bayan arkadaşlar bana kızmayın ama gerçekten bir erkek olarak buna akıl erdiremiyorum. Mantıklı bir açıklaması olan varsa da seve seve ve ön yargısız dinlemeye razıyım.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

1

1 comment

  1. nursemin dedi ki:

    Kayseri’de bir ayakkabıcıya girdim ve dükkan sahibinin söylediği bir söz bu konuya tam oturuyor sanıırm “Mantığın bittiği yerde kadın ayakkabıları başlar demişti” güldürmüştü beni o anı hatırladım yazıyı okuyunca.:). Evet katılıyorum size kimse tobuklu ayakkabıya rahat diyemez bence ve ayet-i kerimedende anlaşılacağı üzere müslüman bir kadının kendini teşhir etmemesi gerekir.Topuklu ayakkabı da gerek görüntü olarak gerek dikkat çekecek şekilde ses çıkararak bu duruma ters düşmektedir.

    AYET-İ KERİME:
    Mü’min kadınlara da söyle: Onlar da gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini (zinadan) korusunlar. Kendiliğinden görünenler dışında ziynetlerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar ve kocalarından, babalarında, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kardeşlerinden, kardeşlerinin oğullarından, kızkardeşlerinin oğullarından, mü’min kadınlarından, elleri altındaki cariyelerinden, kadına ihtiyacı olmayan iktidarsız erkeklerden, tabileri olan hizmetçilerden ve kadınların avret yerlerini henüz bilmeyen çocuklardan başkasına ziynetlerini göstermesinler. Ziynetlerinden gizledikleri şeylerin görünmesi için ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminleri Hep birden Allah’a tövbe edin de kurtuluşa eresiniz.
    Nur Suresi / 31. ayet

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları