Asus K55 ve Ubuntu Kurulumu

6 Kasım 2016 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Merhaba arkadaşlar. uzun zamandır kullandığım bir işletim sistemi. Kodlama yaparken bazı noktalarda dan daha kullanışlı olması sebebi ile tercih ediyorum aslında. Lakin işletim sistemleri artık değişik özellikleri sebebi ile bazı durumlar kolaylaşsa da bazı şeyler zorlaşıyor. 

Yeni aldığım X550v cihaza Ubuntu 16.04 kurmak istedim. Lakin baya sıkıntı çektim. İlk sorunum Ubuntu’yu Windows’un yanına kurmaktı. Çünkü Ubuntu 16 sürümü 14 ve 15 sürümleri gibi Windows ortamında kuruluma başlamıyor. CD sini açılışta boot etmek gerekiyor. Ve Ubuntu 16.04 eski versiyonlar gibi windows sürümünü kurulum da görmüyor. Ya bilgi sahibi olup diski kendiniz parçalayarak manuel kurulum yapmanız gerekiyor yada her şeyi silip Ubuntu’yu kurmak gerekiyor.

Baya bir ihtimal üzerine düşünerek ve yaptığım araştırmalar sonucunda, bir çok kişininde çektiği bu problemi, çözmüş bulunmaktayım. Windows ortamında Ubuntu 14 versiyonunu CD ile açılış boot dizinini yükledim. Sonrada açılışta Ubuntu 16.04 CD ile devam ettim. Ve bu sefer windows işletim sistemini gösterebildim. Sonrasında kurulumu yaptım. Lakin şuan ki durumda işletim sistemi tercihini ancak cihazın boot ekranından seçebiliyorum. Yani açılışta bana hangisi ile açılacağını sormuyor. Boot ekranından hangi işletim sistemini boot edeceğimi seçiyorum. Bu aslında ortak kullanılan bir cihaz için de olumlu sayılabilecek bir durum.

Asus X550 Ubuntu ve Windows boot ekranı

Asus X550 Ubuntu ve Windows boot ekranı

Tahminimce bu durum windows 10 ile EUFI sistemi içerisine Ubuntu boot unuda ekleyerek çözülebilir gibi geliyor. Araştırmalarım bu konu üzerine devam ediyor. Her ne kadar biraz zahmetli olsa da iki işletim sistemi de çalışıyor.

Bu arada Ubuntu yu yükledikten sonra bir kaç tane ince ayarlama ile Asus X550v nin klavyesinde ki kısayol tuşları ile alakalı düzeltmeler yapmak gerekiyor. O konuları da diğer yazımda yer vereceğim.

Sizin de çift işletim sisteminde yaşadığınız sorunlarınız yada buna benzer bir durum için daha kullanışlı bir fikriniz var ise duymaktan memnun oluruz.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları