Bilgisayar Sorunları ve Çözümleri

10 Şubat 2012 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Bir çok arkadaşım ve web sitesini görenler hakkında sorular yöneltiyorlar bana. Mail ile sosyal medyadan gelen soruları artık hepsini buradan cevaplayacağım. Benzer soruların cevabını buradan tüm kullanıcılar faydalanacak şekilde paylaşmak daha yararlı olur düşüncesindeyim. Bu vakte kadar cevapladığım soruları toplasam heralde bir kitap olurdu.

Sonuç olarak;

Değerli arkadaşlarım ve sayın ziyaretçiler; bilgisayar sorununuzu aşağıdan yorum olarak atmanız halinde, hem hızlı bir şekilde cevaplamış hemde sizin gibi sorunları olan arkadaşlara da bir faydanız olmuş olacak. Evet sorunu olan buyursun…

Bu arada şunu söylemekte fayda var; burada sorunlarınıza tam çözümler bulunamayabilir. Söylenen tavsiyeler yada çözümleri uygulayıp uygulamamak tamamen sizin elinizdedir. Bilgilerin doğruluğu yada yanlışlığı kesin değildir. Görmedimiz bir bilgisayara sadece sizin anlattıklarınızla ve genel bilgisayar sorunları ışığında tavsiyelerde bulunmaktayım. Uygulamalarınızın sonuçları tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

 

B.Selçuk ÖKSÜZ – Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

3

3 comments

 1. Ali dedi ki:

  Merhaba Selçuk bey benim sorunum sanırım donanımsal Harddiskim Normal hızlı birşekilde çalışırken bazen oyun oynarken hdd donuyor kasadaki kırmızı hdd led’i yanık duruyor hiç geri düzelmiyor pc’yi restart yaptığımda 160gb hdd yi CHS Sata biçiminde 60GB’ını görüyor bazen Boot hatası veriyor bazen G/Ç Hatası oluştu diyor bazende çok yavaş açılıyor sorunu geçici OLMAYACAK şekilde çözme yolunu buldum SATA II Kablosunu çıkarıp yeniden takıyorum düzeliyor fakat bazen yine aynı sorun CPU,RAM,GPU Hiçbirinden kaynaklanmaz bu sorun bence tek tespitim Seri ata kablosunda sorun var sanırım yada girişleri tam oturmuyor şu an sata kablolarını düzelttim girişleri düzgün bir şekilde sırasıyla yeniden bağladım SATA0 SATA1 SATAII diye şu an bir sorun yok birdaha olur diye belki size sorayım dedim bu sorun hakkında bilginiz varmı? teşekkürler…

 2. ORHAN KILIÇ dedi ki:

  Merhaba Selçuk bey, İki adet laptopumuz var. Biri benim biri kardeşimin. İkisi de arızalı maalesef.
  1- Benim Packard Bell MB87-P011 laptop’um var. Garantisi bitmiş durumda. Bataryası da bitik. Geçen gün internetteyken birden bire ekrana siyah bir perde indi. Perde arkasında bilgisayar çalışıyor çalışmasına ama hiç bir şey göremiyorum. Sadece pille çalıştırdım olmadı, bataryayı çıkarıp sadece elektrikte çalıştırdım, olmadı. Format atayım dedim, CD’yi taktım gene kararmış ekranla karşılaştım. Kısacası bu ekran kararması öyle lanet bişey ki elim kolum bağlandı, format bile atamıyorum. Benim yapabileceğim bir şey var mıdır? Yoksa servise götürmek kaçınılmaz mıdır? Servis ne kadar geçirir acaba???
  2- Kardeşimin bilgisayarı da Toshiba L40-14H-PSL48E. Bunun da garantisi bitmiş durumda ve nedense garanti biter bitmez batarya da mefta oldu. Geçen gün bilgisayarını yere düşürmüş. Ama fazla değil, yaklaşık 40-50 cm’lik yükseklikten düşmüş. Sonra çalışmış ama ertesi gün bilgisayar dondu kitlendi, çalışmadı. Daha önce Vista yüklüydü, ben format attın ve Win7 kurdum. Ama bilgisayar hala inanılmaz yavaş. Bunun nedenini bir türlü bulamadım. Bilgisayarda topu topu 3-5 program var. Hepsini toplasan 2 GB etmez. Formattan sonra Wndows.old klasörünü de komple sildim. Format atarken de diski önce silip sonra formatlamıştım. Özellikle internet acayip yavaş. İnternet dışındaki uygulamalar fena değil ama onlarda da ara sıra donmalar oluyor. Ne yapabilirisz? Acaba donanımsal bir problem mi yoksa virüs falan mıdır?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • İyi günler Ömer Bey;

   EKRAN KARARMA SORUNU

    Öncelikle kararan ekran ile alakalı bilgi vermeye çalışayım. Bilgisayar windows ortamında kararıyorsa yazılımsal diyebilirdim, ama ilk açılış anından beri sürekli bir siyah ekran ile karşılaşıyorsanız bu durum daha çok donanımsaldır diye düşünüyorum. Ekranınız yada ekran katınız ile alakalı( ama daha çok ekran kartı diye düşünüyorum ) bir sorun olması ihtimal. Bilgisayarı yetkili bir servise götürmenizde fayda var. Fiyat olarak ekran kartı problemi takriben 200 TL ile 300 TL arası bir fiyata çözülebilir. Bu arada bu sorunun sizin piliniz ile alakalı olduğunu sanmıyorum.

   DARBE ALAN VE DONMA YAPAN LAPTOP

    Diğer yavaş çalışan bilgisayar için ise durum şöyle olabilir; çalışırken darbe alan tüm bilgisayarlarda ilk risk harddisktir. Çünkü dakikada 5400 ile 7200 devir hızla dönün bir diskin darbe anında üzerinde ki iğneden nasıl bir zarar görebilceğini siz düşünün. Laptop çalışırken donma anlarında kulağınızı harddiskin bulunduğu yere yaklaştırın. Hafif tıkırtı gelebilir bu normal işlem anında gelir. Ama bilgisayarcılar arasında “Kafa atlaması” olarak tabir ettiğimiz ve HDD nin fiziksel olarak zarar görmüş olduğundan dolayı ilgili yerde ki veriyi okuyamamasından kaynaklanan, saat tiklemesi gibi biraz daha kuvvetli bir ses gelir. Donduğu zamanlarda yapar genelde. Bilgisayarın internette normal olması verilerin HDD den değil internetten gelmesinden. Ama diğer işlemler HDD üzerinde ki veriler ile çalıştığından, HDD darbeden dolayı zarar almışsa donmalar yapar. Format attığınızda sildikten sonra yükledim demişsiniz. Sonrasında da windows.old klasörünü sildim demişsiniz. Bu sizin win7 kurarken HDD nizi tamamen silmeden önceki işletim sistemi üzerine kurulum yaptığınızı gösterir. Eğer HDD zarar görmüş ise, HDD ye low level-yavaş format atmanız belki sorununuzu bir nebze çözebilir. Ama HDD zarar görmüşse ve donma bundan dolayı ise bir süre sonra donma olaylarından dolayı HDD değiştirme ihtiyacı duyacaksınız.
    ŞARJ TUTMAYAN BATARYA
    Piller ile alakalı mevzu da ise şöyle bir açıklama yapabilirim. Günümüz de ki bir çok laptop pili düşük kalitede üretilmekte. Kullanıcıların pil kullanımı konusunda ki biraz hoyratça tutumu pillerin ömrünü daha da kısaltmakta. Şuan ömrü biten pilleriniz için bir gece buz dolabının normal sebzelik bölmesinde beklettikten sonra bilgisayar kapalı iken şarj etmenizi tavsiye edebilirim. Bu pilinize geri eski haline getirmez ama en azından %5-10 arasında bir iyileştirme sağlayabilir. Pil seviyenizi %10 dan aşağıya indirmeden şarj etmeyin ve %10 seviyesine düşmeden de kısa süreli şart etmemeye çalışın. Bunun aksi pil ömrünü kısaltmakta. Pil konusunda ki alternatif çözümüm ise, yeni yeni piyasaya çıkmış olan harici bataryalardır. Küçük HDD görünümüzde, laptopunuzu prize takar gibi cihazı bağlıyorsunuz ve kullanıyorsunuz. Yada pilin yenisini almanız gerekmekte.
    Sorunlarınız ile alakalı söyleyebilceklerim bunlardan ibaret. Umarım bir faydası dokunur. Tavsiyelerim ve önerilerim birer ihtimaldir. Kesin doğrudur yada yanlıştır diyemem. Uygulama konusunda tüm mesuliyet sizindir.

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları