Casusluk Yapan Kuşlar

22 Şubat 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Bir çoğumuz bilim kurgu film yada dizi izlemişizdir. Bunlar arasında ajan, bilgi sızdırmalı olanlar da vardır. Hatta G-Forge animasyan filmi hatırlayanlar varsa ajan hamsterlar falan vardı. Anlaşılan o ki hiç bir Hollywood filminin arkası boş değil. DARPA isimli firması ABD ordusu için isimli bir casus robot geliştirdi. Bunca girizgah bunun içindi.

Yanda ki resim robota ait bir resim. Burada her ne kadar yapmacık gibi dursa da, küçük boyutta olduğu için tam anlaşılmıyor robot olduğu.

Aşağıda ki video da izleyebilirsiniz. Tek dikkatimi çeken yanı ise düşük kalite de görüntü aktarımı ve cihaz çalışırken ciddi bir anlamda ses yapıyor olması. Yani böylesi bir robot diğer kuşlarla birlikte tepenizden geçerken mutlaka fark edersiniz.

Casus robot kuş üzerinde bulunan wireless alıcı vericiler ile eş zamanlı görüntü transferi yapabilmekte. Ama mesafe, kalite yada başka bir konu üzerine bilgi bulunmamakta.

İki gün sonra Transformers ta gerçek olursa şaşmayın derim. Yabancı bilim kurgu filmleri izlerken biraz daha dikkatli ve “Olabilir mi böyle bir şey?” düşüncesi ile izliyordum. Artık daha dikkatli izlerim herhalde.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları