Dijital Sorumluluk

3 Temmuz 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Günümüz ilişkileri hakkında bir farkındalıktan kaynaklanan ufak bir yazı yazma ihtiyacı duydum. Konumuz günümüz ilişkilerinin gündelik hayatımız ile orantılı olarak giderek sanallaşmasıdır.

Nasıl mı?

Normalde iki insan bir biri ile konularak iletişim kurmalı ve anlaşmalıdır. Ama günümüz de işler bu şekilde devam etmiyor sanki. Normalde karşılıklı anlaşabilen iki kişi değişik ortamlarda anlaşamıyorlar. Bu olay herhalde ilk cep telefonu ile başladı. Çünkü cep telefonun icadı ile telefonun her çalması eşlerin bir anda tilki gibi kulaklarını kaldırmasına ve dikkat kesilmesine sebep oldu. Gizli saklı telefon kurcalamalar, mesajlar felan. Sonrasında teknolojimiz ilerledi. Ve nur topu gibi bir Facebook sosyal ağımız oldu. Eşler günlük hayatta anlaşabildiler ise ne mutlu. Çünkü bir de bunun sosyal medya kısmı var. Facebook sağolsun her türlü bilgimizi depolayabildiği için, bizlerde hiç bir bilgimizi vermekten çekinmediğimiz için emmi, dayı, teyze, neredeyim, neredesin, fotolar, videolar… Hiç bir özel hayatın kalmaması, sosyal hayatta eşlerin bir birileri ile daha sıkı bir iletişime sokuyor. Ama bu iletişim biraz şu boyutta oluyor; “A bak yattım demişti, bir saat sonra video paylaşmış.” , “Hafta sonu yaz okulu demişti, arkadaşları ile mangala gitmiş.” ve bu tepkilerin akabinde çiftlerin sözlü iletişimi biraz tartışmalı geçiyor.

Bu olayın kaynağına inmek gerekirse; bilgisayar, internet yada direk olarak facebook; hayatımıza o kadar kaynaştı ki yakınlarımıza bir şey paylaşmadan önce gidip facebook ile paylaşıyoruz. Yada hemen twit liyoruz. Eşler de bu durumu kendisinin özel olmadığını düşünerek karşılıyor. Bir diğer tarafı da insan sanal ortamda daha rahat davranıyor. Sorumluluk yok, sıkıntı yok. Ama bu sosyal davranışları ne zaman birileri tarafından kontrol edilir olursa o zaman sıkıntılar baş gösteriyor.

Sonuç olarak hem sanal, hemde karşılıklı konuşarak iletişim içerisinde bulunmalı insan. Facebook ta yazdıkları ile  yada bir twit ile insan psikolojisi, tavrı yada hissiyatı anlaşılamaz. Ne olursa olsun “Hayırdır, ne oldu?” sorusunu sormalı..

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları