Eclipse Java Kullanımı

13 Mart 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

derslerine başladık ve iki ayrı programdan bahsettik. Bunlardan birisi programı idi. Java kodlamaya yeni başlamış ve ile yeni tanışmış iseniz programı kullanmak konusunda sıkıntı çekebilirsiniz. Bu sebeple programını en azından java kodlama yapabilecek kadar ufaktan bir anlatımını yapmaya çalışacağım.

Bu arada eclipse programı olmayanlar google da eclipse kelimesini aratarak çıkan sitede programı ücretsiz olarak indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirler.

Programı açtıktan sonra File–>New–>Java Project kısmından yeni bir proje oluşturmanız gerekmekte. Bu proje içerisinde sınıflar oluşturarak tüm uygulamalarınızı yapabilirsiniz.

Java projemizi oluştururken proje ismimizi, ve istersen proje dosyamızın nerede kayıtlı olması gerektiğini girerek finish ile projemizi oluşturuyoruz.

Projemizi oluşturduk. Kodlarımızı yazmak için şimdide bir class oluşturuyoruz. Bunun için sol tarafta ki panelden src kısmına sağ tuşla tıklayarak new–>class diyerek yeni sınıfımızı oluşturuyoruz.

Sonrasında çıkan ekranda sınıf için bir isim giriyorsunuz. Sizde yapacağınız uygulama ne ile alakalı ise alakalı ise o ismi verebilirsiniz.

Sonrasında ise iş kodlamaya kalıyor. Sınıfımızın altında main foksiyonumuzu yazarak işleme başlıyoruz. Main fonksiyonu yazmazsanız yazdığınız koldarı çalıştıramazsınız. Ben örnek olarak bir kaç satır kod yazdım;

	public static void main(String[] args) {//Biz ekledik
		String mac = "blog.selcukoksuz.com";
		System.out.println(mac);
	}

 

Kodlarımızı yazdıktan sonra panelde ki yeşil play tuşu gibi olan tuşa basarak kodumuzun konsolda çıktısını görüyoruz. İşte bu kadar.

Arkadaşlar Eclipse programında ben de çok iyi değilim. Ama java kodlama yapacaklar için, kodlamaya bir türlü eclips yüzünden başlayamayanlar için ufak bir anlatım yapayım istedim. İyi çalışmalar dilerim. Umarım faydası dokunur.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

 • eclipse kullanımı (118)
 • eclipse nasıl kullanılır (80)
 • java eclipse örnekleri (77)
 • java eclipse dersleri (57)
 • eclipse örnekleri (50)
 • eclipse programı (33)
 • java eclipse kullanımı (30)
 • eclipse java örnekleri (26)
 • eclipse java (13)
 • eclipse örnek (11)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

7

7 comments

 1. vecd dedi ki:

  Eclipse progaminda fabrika ayarlarina nasil dönülüyor?
  Bu konuda yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkürler

 2. bekir dedi ki:

  Ben üniversite 2.sınıfım telefonuma nasıl program yazabilirim bir program yazıp telefonumda çalıştırmak istiyorum proje ödevim benim bu

 3. caglar dedi ki:

  merhaba su kodu gırınce System.out.println(mac);
  } yanıdan carpı cıkıyor ve bıtırmek ıcın bunu ekleyın dıyor } yapıyorum olmuyor ne yapabılırım

 4. Eren Eylikler dedi ki:

  yalnız bu programın simgesi falan oluşmadı masaüstünde veya başlatta. her zaman exe yi çalıştırarak açıyorum programı. bunu nasıl hallederiz? programfiles da da yok. ilginç

 5. Eren Eylikler dedi ki:

  Dersleri takipteyim 😉

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları