Edifier X-600 İncelemesi

12 Şubat 2010 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Eviniz yada ofisiniz için bir almak istiyorsunuz. Ne aşırıya kaçmak,  ne de kötü bir şey olmasın istiyorsunuz. O zaman bu ürünümüzü sizinle birlikte inceleyelim. Hoşunuza gideceğini tahmin ediyorum.

Çoğumuzun bilmediği Edifier çok yakın zamanda ülkemiz piyasasına “etkili” bir giriş yapmak üzere olan bir firma aslında. Daha önce distribütörü olmadığı için tanıyanımız çok azdır. “A passion for sound / Ses için tutku / Seste tutku vb.” gibi anlamlar yükleyebileceğimiz bir sloganları var. Hong Kong merkezli firma her kesim için ses sistemleri üretiyor. Oturma odanızdan bilgsayarınıza ya da taşınabilir müzik çalarınıza kadar geniş ürün yelpazeleri var. Genel anlamda minimalist ve fütüristik tasarımlar dikkat çekiyor. Ancak şimdi incleyeceğimiz model bu benzetmeyi biraz bozan cinsten; X-600.

Bozan dememizin nedeni X-600’ün /performans yarışında lider olmak için üretilen bir model olması ve kısmının biraz yüzeysel tutulması. Aslına bakarsanız bu bakımdan firmanın en kötü tasarımlı ürünü.

Ancak; satılan herşeyin ana kurallarından biri olan bir yeri eksikse başka kısımlarda telafisi vardır mantığı X-600 için fazlasıyla işliyor. Telafisi de harika ses kalitesi. İlerleyen sayfalarda değineceğiz tabiki. Ama önce özelliklere bir göz atalım.

tablo

Mavisi baskın renkte bir kutuda köpüklere sarılı gelen sistem teslimat sırasında bir sorun oluşturmayacak şekilde sağlam dizilmiş. 2 katlı yapıda üstte uydular ve ara kablo, altta woofer bulunuyor.

1

2

Uydular

Her 2.1-5.1-7.1 ve türevleri ses sistemlerinde olduğu gibi X-600 de 2 ana kısımdan oluşuyor; uydu hoparlörler ve woofer. Her ikisinin de eşit seviyede önem teşkil ettiğini belirtmek lazım. Bassız ya da tizsiz bir sistem düşünülemez.

Ürünümüzde uydular 3″ çapında. Bu da orta sesler konusunda oldukça başarılı olmasını sağlamış. Çıkış güçleri 8W RMS. Tizler konusunda pek iyi değiller ancak zaten öyle de olmaları gerekmiyor. Zira ürünü en çekici kılan özelliklerden bir tanesi de tweeterlara sahip olması. Bu da tiz kısmında performans çitasını yukarlara taşıyor. Boyu ise 0.75″ çapında.

X-600’de beğendiğimiz kısımların haddi hesabı yok. Bir başkasını belirtmek gerekirse kullanılan malzemenin ahşap. Bu sayede plastiğe göre ses çok daha güzel yayılıyor. Kaplamadan kaynaklanan hafif simli yapısı da hoş durmuş. Ön kısımda koruyucu bir çorap bulunuyor. İstenilirse hafif bir çekme ile çıkarılabiliyor.

7

4

8

9

22-2

Arkada kablo dışında dikkatimizi çeken duvara monde için ufak bir deliğin bulunması oldu. Daha şık bir oda için tavsiyemizdir. Kablo uzunluğu ise 220 cm.

5

6

Kırmızı sağ, beyaz sol. Evrensel sıralama 🙂

3

Hem çoraplı hem çorapsız her iki durumda da güzel görünen uydularda üstte tweeter yer bulmuş kendine. Tabiki önerimiz sistem sağlığı için çıkarmadan kullanmanız. Özellikle çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa büyük tehlikedeler; kendi çocukluğundan biliyorum 😀

10

3″ gibi oldukça geniş çapı olan hoparlörler bu sayede yüksek ses seviyelerine kadar bozulmadan yayın yapabiliyorlar. Komşunuzu zor anlar bekliyor diyebiliriz. Sonuna kadar açabileceğinizi de pek düşünmüyoruz.

11

Tizlere hayat veren tweeter… Ürüne de çekicilik katsayısı eklemiş. Müzik tarzınına göre aldığınız zevki de artıyor doğal olarak.

12

Subwoofer

Diğer ana elemanımız duvarları titreten wooferımız. Sanırım herkes inleterek müzik dinlemeyi sever. Bunun da en büyük yardımcısı bu kara kutu. 7″ boyunda, bu değer özellikle 2.1 bir sistem için gerçekten fazla. Bu da beraberinde yüksek vuruş gücü ve ses doyurusu getiriyor. Çıkış gücü 14W RMS.

13

14

Yine uydular gibi ahşap malzemeden üretilerek ses kalitesine yardımda bulunulmuş. Ayrıca çıkarılabilir çorap kısmı da benzer bir özellik. 22.5 x 27.5 x 22.5 cm (en-genişlik-yükseklik) boya ve 4.5 Kg ağırlığa sahip.

18

17

Sağ tarafta sistemin kullanıcı ile olan tek etkileşim kısmı yer alıyor. Genel ses ayarı, bass şiddeti ve açma-kapa ile beraber uydu girişleri, 3.5″ jack girişi, durum LED’i ve güç çıkışı var.

15

Üründe beğenmediğimiz tek nokta kumandaya sahip olmaması. Kablosuzu geçtik kablolu bile yer almıyor. Ayar için wooferın bu kısmını kullanmak zorundasınız. Bizim önerimiz sesi yüksek sayılan bir ayara getirip yükseltip alçaltmayı masaüstünüzde ya da klavye multimedya tuşlarından yapmanız.

16

Solda ise hava çıkış tüneli var. Buradan bası güçlendirmek için düşük frekansta ses çıkıyor.

19

Güç kablosunda görünürde adaptör bulunmuyor, wooferın içine yerleştirilmiş.

20-2

23-2

Kaynak aygıtlara bağlanmak için çıkarılabilir 3.5″ jack da kutu içersinde. Boyu 170 cm.

24-2

Sistemin genel görüntüsü.

21-2

Aslında en zor olan kısım burası. Herkesin müzik zevki, kulak algısı farklı olduğu için ve ses sisteminden de sayısal değerler çıkmadığından tam olarak anlatmak mümkün değil. Tabiki biz en iyi şekilde aktarmaya çalışacağız. Yeni bir ses sistemi alırken mağazada ya da daha önce almış birisinde denemeden satın almayın.

Test olarak bas, tiz ve orta ses ağırlı parçalarla birlikte ve oyun deneyimi yapacağız. Bunu da 2 farklı m²’ye sahip odalara böleceğiz. İlki 9 m² olan bir yatak odası, diğeri ise 23 m² olan bir salon. Tabi belirtmeliyiz ki bu tarz sistemler salonlarda kullanmak için pek uygun değiller. Ayrıca testler sırasında komşulardan da pek güzel sözler işitmediğimizi de söyleyelim 🙂

Mukayese olarak X-600’ün karşısına 2 model yerleştirdik. Kırmızı köşede yüksek satış rakamlarına ulaşan Logitech X-230;

log-2

Mavi köşede Microlab’ın uygun fiyatlı M-820’si;

mic-2

Ve ikisinin tam ortasında taaruz altında X-600;

edi-2

İlk testler yatak odasında. Bas ağırlıklı müzik çaldığında bakalım durum nasıl.

Basta en önemli bileşen olan subwoofer burada devreye giriyor. Rakipler arasında en geniş olanı X-600. Ancak çıkış gücü olarak da en düşük olan model o. Yani birbirini eşitliyor gibi bir durum söz konusu. Odayı sallayacak kadar şiddeti rahalıkla yaratabiliyor. Doyurucu ve güçlü bası almayı başardık. Hatta son ayarda rahatsız edecek kadar çok oluyor. X-230 da gücünü ortaya koyuyor ancak şiddetini artırdıkça boğulan ses biraz geride kalmasına neden oldu. M-820 ise sona kalan oldu.

Tiz kısmında beklentimiz çıktı. Tweeter sayesinde X-600 çok belirgin bir farkla lider. Tane tane duyulan melodiler ses seviyesi %80’e gelene kadar kulağa hoş geliyor. Zaten bu kadar yüksek dinlemek de neredeyse imkansız. Devamında geniş uydu ile 2 adet ufak uydu karşı karşıya; Logitech ve Microlab karşılaştırmasında birbirlerine eşitlik sağladılar.

Orta seslerde geniş uydu yapılarına sahip olan X-600 ve M-820, Çift hoparlörlü Logitech’le berabere kaldı.


Salona geçelim. Benzer sonuçlar bekliyoruz, zira sistemlerde bir değişme söz konusu değil.

Yine bas olarak başlarsak odanın genişliği verilen etkiyi azaltıyor. Aslında basın etkisi uzaklaştıkça artar. Ancak bu durum 6 metre genişliğindeki salonda etkisini biraz yitirdi. Mesafe arttıkça kulağın duyduğu fark da anlaşılmaz olmaya başlıyor. Bu nedenle X-600 ve X-230 arasında belirgin bir algılayamadık. M-820 de bu ikiliye yetişti diyebiliriz.

Tiz kısmında odaya yayılan akustik çok hoşumuza gitti. Tweeterlar burada da etkisini gösteriyor. Liderliği kapmak kimin haddine 🙂

Orta seslerde de üç sistem arasında geniş odalarda da fark yok.


Film kısmında 2.1’ler 5.1 ve üstü ile pek yarışamıyor. Tizin pek fazla etkili olmadığı bu durumda sistemler arasında anlaşılır bir fark görülmedi; her iki odada da. Diğer testlerde yer almayan ve sadece film testinde deneme amaçlı taktığımız Logitech X-530, 6 kanal yapısıyla 2.1’leri ezip geçti diyebiliriz. Tabiki toplam RMS gücünün de fazla olduğunu hatırlatalım. X-530’u Edifier’ın üst modellerini inceleyeceğimiz testler için kaldırıyoruz ve oyun bölümüne geçiyoruz.

Oyun olarak yatak odasıyla sınırlı kaldığımızı belirtelim. Özellikle şiddet içeren oyunlarda sıkça duyduğumuz silah sesi tweeterlar yardımı ile daha dengeli yayılıyor. Bunun dışında sistemler arasında fark algılanmıyor.

Sonuç mu? Daha ne söyleyelim, ülkemiz piyasasına büyük bir hücum geliyor 🙂 Edifier genel anlamda sunduğu F/P oranı güzel ürünleriyle kullanıcılar tarafından çok sevilecek.

Nitekim ilk denediğimiz model X-600 de bunun bir kanıtı. Tasarım kısmını markanın diğer modellerine nazaran pek beğenmediğimiz ses sistemi, kalite bakımından her anlamda başarılı. Özellikle bulundurduğu iki adet tweeter ile tiz tarafında çitayı yüksekte tutuyor. Ahşap yapısı ve geniş çaplı hoparlörleri beğendiğimiz diğer özellikler.

Subwoofer kısmında 7″ boy ve 14W RMS işini güzel yapıyor. Doyurucu ve etkili bas herkesi memnun edecektir. Son ayarda kullanmak bile güç.

Malesef üründe yer almayan kumanda işleri biraz güçleştiriyor. Alt tarafa yerleştirilen woofer ses ayar kısmına ulaşmayı güçleştirirken kullanıcıyı yazılımsal ayar yapmaya yönlendiriyor. Keşke kablolu ya da kablosuz bir tane olsaydı.

Daha çok müzik kısmında tercih edilen ve önerilen sistemler olan 2.1’ler orta kıvamda bir seçim oluyor. Film izlerken 5.1’lere yenik düşseler de asla kötü demiyoruz. Hakkını veriyorlar. Edifier X-600 de 59$+KDV fiyatı ile fiyat/performans açısından güçlü bir seçenek olarak Türk halkına sunulmak üzere.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

  • Edifier X600 (52)
  • microlab m-820 inceleme (43)
  • edifier x600 inceleme (40)
  • edifier nasıl (26)
  • edifier mı microlab mı (14)
  • edifier x600 nasıl (13)
  • edifier x600 review (11)
  • logitech x530 inceleme (11)
  • edifier mı logitech mi (10)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları