Elektronik Cihaz Nasıl Alınır?

9 Ocak 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Günümüz de elektronik ürün satan firmalar o kadar uyanık ki insan psikolojisi üzerinde ufak ama etkili oyunlar ile çok güzel satış yapma imkanını buluyorlar. İnsan da doğası gereği yada tam olayın farkında olmadığı için uyanamıyor. Bir mağazaya girince parası olan müşteri de olmayan müşteri de kendini mağazadan çıkarken kasadan geçmek zorunda bırakabiliyor.

Peki bir elektronik eşya alırken nasıl düşüneceğiz?

Aslında kendinizi bir süreliğine mağazanın ve elektronik cihazların şaşalı görüntüsünden ayırıp düşündüğünüz de cevabı bulacaksınız.

Öncelikle düşünmeniz gereken hiç bir elektronik eşya hiç bir zaman bir gösteriş malzemesi değildir. Aslında hiç olmamıştır. Ama bir çok insan durumu bu şekilde algılamıştır yada durum bu şekilde algılatılmıştır. “Peki göstermeyeceksek niye alacağız?” diyenler olabilir. Tabi kide cevabı çok açık kendi ihtiyacınız olduğu için. Elektronik cihazlar bir ihtiyaç üzerine alınabilir. Sırf “Evimin salonunda nede güzel durur.” diyerek milyarlık LCD almanın bir anlamı yoktur, tabi paranız çok ise ayrı bir durum. Bu sebeple bir elektronik cihaz almak için mağazaya gittiğinizde öncelikle ürünün özellikleri ile istekleriniz uyuşuyor mu iyi irdelemek gerekiyor. Yoksa insanoğlu hepsinden bir tane alayım istiyor.

Olayı somut bir örnekle netleştirmek gerekirse; Diyelim ki televizyon ihtiyacınız var. Eviniz deki eski tüplü televizyonunuz arızalandı ve yeni bir televizyon almaya karar verdiniz. Günlük hayatta ki durumunuzu ise örnek olarak betimlemek gerekirse; sabah çıkıp akşam eve gelen, haftada 1-2 filim izleyen, maçları kaçırmayan, en fazla günlük 2-3 saat televizyon izleme imkanı olan birisisiniz diyelim. Gelir düzeyiniz de 5000 TL  üzerinden derecelendirmek gerekirse 3-4 bin TL gibi derecelendirelim. Bir mağazaya gittiniz ve aklınızda 1,1-5 bin lira gibi bir fiyata televizyon alma düşünceniz var. Girişte bir TV gördünüz ve mağazaya gelirken düşündüğünüz profile uyuyor. Ama “Dur! Biraz daha bakayım. Belki daha uygunu vardır.” diye mağazanın içine doğru ilerlediniz. Derken bir tane daha TV gördünüz, oda ne si bunun üzerinde dvd playerı da var. Tamam dediniz film izlerken iyi olur diye düşünerekten ve aradaki 200 lira farkı gözetmeksizin o televizyona karar verdiniz. İnsan nefsi yine de tüm standlara bakacak ya, mağaza içinde ilerlemeye devam ediyorsunuz. Başka bir televizyon HD kalitede ve ekranı daha az parlıyor. Bu sefer de “Almışken iyisini alayım yahu. diyerek 400 lira farkı görmezden gelip o televizyonda karar kıldınız. Derken bir sonraki standta diğer televizyonların özelliklerine ek olarak üzerin de HD uydu alıcısı olan, internete bağlanabilen bir tv gördünüz ve vay be diyerek iştahla o tv üzerinde karar kılmaya yavaş yavaş başladınız. Aslında yavaşlıkta ki olayda şundan; fiyat farkı 700 lira oldu. Eğer maddi bir sıkıntınız yoksa direk budur diyerek kendinizi kasada bulabilirsiniz. Derken kafanızda hemen bir mali hesap yaptınız, şu kadar taksit olsa, işte çocukların masrafı,ev kirası felan filan, güç belada olsa ben bu tv yi alırım diye karar kıldınız. Sonrasında ise kendinizi tv yi taşırken buldunuz. Ve aklınızda ki fiyatın 200+400+700=1300 lira fazlasına bir televizyon aldınız.

Yukarıda ki örnek biraz da olsa tanıdık geldi mi? Amaç televizyon almaktı. Önce ki televizyonunuz tüplü, normal bir televizyonken, günlük maksimum 2-3 saat televizyon izleme imkanınız varken; çok nadiren kullanacağınız yada kullanmayacağınız özellikleri olan ama daha şık, daha pahalı bir televizyon alıp geldiniz. Sonuç itibari ile iş ihtiyaç gidermekten çıkmış har vurup harman savrulmuş bir para durumuna girmiştir. Daha şık, daha çok özellikli bir televizyon size manevi olarak kendinizi daha iyi hissettirebilir ama şunu iyi bilin ki televizyonu aldığınız firmayı daha çok mutlu edecektir. Çünkü onlar elektronik cihazların kıyısı, köşesi ile yaptıkları ufak tefek değişiklikler sayesinde aynı maliyette ki iki cihazı çok rahat farklı fiyatlara bir üst versiyon diye satabiliyorlar. Ve alan kişi aldığı cihazın tüm özelliklerini kullanmıyor hatta bilmeyenler bile oluyor.

Yani durumu özetlemek gerekirse piyasayı bu hale getiren ticari başarıyı alkışlamak lazım. Resmen insanların ihtiyacı olmayan ürünleri almaya ikna ederek ceplerinde ki paralarını alıyorlar.

Konu ile alakalı “Yok arkadaş! Sen yanlış düşünüyorsun.” yada “Adam haklı.” deyip yazıyı laf anlatamadığı arkadaşlarına okutanlar varsa, yorumlarını paylaşabilirler.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

  • elektronik esya iade sartları (15)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları