En İyi Kaynak = İnsan

13 Aralık 2010 by Serhat ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Hataları kabullenin

Yeni yüzler getirin

İK departmanını pazarlayın ve markalaştırın

Görünür olun

Çalışanların İK’ya güvenini arttırın

İnsan kaynakları yönetimi,şirket başarısını etkileyen temel faktörlerden biridir.Yöneticiler kavramının doğru yönetilmesini gerektiren bir sermayedir.Bu sermayenin doğru kullanılması şirket için gelişmeyi ve büyümeyi beraberinde getirir.

İnsan kaynakları şirket stratejileri doğrultusunda işgücünün bilgilendirilmesi,eğitilmesi ve ortak hedeflere yönlendirilmesinden sorumludur.Şirketin en önemli varlıkları müşteri portföyü ve insan kaynaklarıdır.İnsan kaynakları yönetimi insan unsurunun işe alınmasından başlayarak,yetiştirilmesine, görevinin kapsamının belirlenmesine motivasyonun sağlanmasına,performans ölçümünden ,işten çıkarılmasına kadar birçok konuda söz sahibidir.Bu nedenle şirketin insan kaynakları departmanında meydana gelen başarısızlık durumunda insan kaynaklarının imajını yenilenmesi,başarısızlık nedenlerinin belirlenmesi ve çözüm önerilerinin bulunarak departmanın değiştirilmesi işletme açısından önemli bir süreçtir. Bu zorlu süreci kolay atlatabilmek için insan kaynakları yöneticisine 5 adım önerebilirim.


Yazar Hakkında

İşletmeci . . .
Serhat ÖKSÜZ
Serhat ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

  • insan kaynakları (37)
  • insan kaynakları yönetimi (12)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları