Facebook Gelişimi

31 Aralık 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

üye sayısı, kullanımı ve her geçen gün yeni geliştirmeleri ile sosyal medyanın temel taşlarından biri oldu çıktı. Ama Türkiyede ile biraz geç tanışmış arkadaşlar olabilirler. Peki biliyor mu sunuz Facebook ilk çıktığında nasıldı? Görsel olarak her gün gelişen Facebook bundan yıllar önce ne haldeydi ve bugünlere gelene kadar nasıl yaptı… Son güncellemesi ile bizlerin hayatını ortaya koyan Facebook’un şimdi kendi zaman tüneline gireceğiz ve yazımızda Facebook’un tarihçesini vereceğiz bir miktar.

İşte Facebook zaman tüneli bundan ibaretti. Şimdi sizi Facebook un görsel zaman tüneli ile baş başa bırakıyorum. İşte Facebook ta ki yıllara göre değişimler;

2004 – TheFacebook

İlk olarak 2004 yılında “The Facebook” olarak yayına başlayan bu sosyal medya, Harvard Üniversitesi kampüsünde ortaya çıktı. Duvar özelliği ile kullanıcıların kendini ifade etmesini sağlayan facebook 2004 yılı itibari ile 1 milyon kullanıcıya ulaştı.

2005 – Facebook Resim Albümü

2005 yılı başında değişiklik yapmamış olan facebook; 2005 Ağustos ayında isminde ki “the” takısını kaldırarak daha sade bir halde “Facebook” olarak ilerlemeye başladı. 2005 yılı Eylül ayında öğrenciler arasında popüler olmaya başlayan Facebook, 2005 Ekim’de resim yükleme servisini sistemine dahil eden Facebook yıl sonunda 5.5 milyon kullanıcıya ulaştı.

2006 – Mobil Facebook

Şuan cep telefonlarımızda kullandığımız facebook’un mobil temelleri 2006 yılında atıldı ve 2006 Ağustos‘unda çıkarttığı “Not Ekleme” özelliği ile dikkati üzerine çekti. Ama bu yıl içerisinde ki hatalı hareketi ise “Haber Kaynağı” özelliği ile kullanıcıların profil bilgileri tüm kullanıcılar tarafından görülebildi. Bu durum Facebook üzerinde olumsuz bir hava oluştursa da 2006 yılı sonunda 12 milyon kullanıcıya ulaştı.

2007 – Ticari Facebook

2007 yılı Facebook için daha mobilize bir zaman dilimiydi. Iphone ile tam uyumlu bir hale gelen Facebook, yıl içerisinde mobil dünyada hız kazanmak için çeşitli yatırımlar ve geliştirmelerle kullanıcıların her ortamdan siteye erişimine olanak sağladı. Bununla birlikte reklam özelliği ile 2007 yılında Facebook bir ticari yazılım halinede geldi. Kullanıcı profilleri üzerinde kişiye yada bir mecraya özel reklam yayınlama özellikleri ile reklam verenlerin dikkatini çekmeye başarmıştı. Yıl sonunda 50 milyon kullanıcıya ulaşarak çığ gibi büyüyordu.

2008 – Facebook Sohbet

2008 yılında geliştirmeler ile kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik geliştirmeler yapan Facebook, 2008 Nisan da sohbet özelliği ile bir çok uygulamaya darbeyi vurdu. Yoğun olarak kullanılan Facebook sohbet özellik MSN Messenger ı bile etkiledi diyebilirim. Hem kolay, hem kullanışlı olan sohbet güncellemesi ile facebook rakiplerini açık ara sollamayı başardı ve yıl sonunda 100 milyon kullanıcıya ulaştı.

2009 – Facebook Like

Facebook 2009 yılında asrın icadı “Like” ile büyük bir ilerleme kaydetti. Bir çok yazılım araştırmacısından “Like” özelliği ile ödül alan Facebook, sosyal medya da insanların bilgilerini ve paylaşımlarına sınır koyabildiği güvenlik temellerini oluşturmaya başladı. Bu kişiselleştirilebilir ayarlar ile hız kaybetmeden ilerleyen Facebook 2009 yılı sonunda 350 milyon kullanıcıya ulaştı.

2010 – Geliştirilebilir Ara Yüz

Facebook yeterince kişiselleştikten sonra firma ve kurumlara API üzerinden kendilerine sayfalar oluşturmasına izin verdi. Bu da web masterların API üzerinden facebook uygulamaları ve sayfaları geliştirmesine ve kullanımın artmasına sebep oldu. Adı iyiden iyiye sosyal medya olarak duyulmaya başlayan Facebook 2010 yılında kurucusu Mark Zuckerberg ‘e Time Magazine dergisi tarafından Yılın Adamı ödülünü kazandırdı. Bunca gelişmeden sonra 2010 yılını 500 milyon kullanıcı ile kapattı.

2011 – Time Line – Zaman Tüneli

Artık spam içeriklerden kurtulmak isteğini açıkça belirten Facebook kullanıcıların kendi hayatlarından kesitleri paylaşmalarını tetiklemek için Time Line – Zaman Tüneli görünümü ile bugün ki halini aldı. Benim önce ki yazımda da belirttiğim gibi sanal bir günlük olma yolunda ilerleyen Facebook bu görünümü ile de tepkiler almaya başladı. Ama geliştirmeler ve konusunda hız kesmeden devam eden facebook 2011 yılı için 800 Milyon kullanıcıya ulaşmış durumda.

 


Sizin facebook güncelleştirmeleri hakkında düşünceleriniz nedir? Zaman tüneli görünümü sizce kullanışlı mı yoksa eski görünüm daha mı iyiydi?


Kaynak; http://shiftdelete.net/dunden-bugune-facebook-8_33934-s8.html

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

  • ilk facebook nasıldı (11)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları