Facebook Güvenlik Tedbirleri

30 Ocak 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Günümüz de teknolojinin gelişmesinden faydalanmak isteyen bir çok webmaster bulunmakta. Bu webmasterlar da günüz koşullarını ve hayallerini zorlayarak reklamlarını insanları rahatsız etmek pahasına da olsa yapma peşindeler.

Öncelerde tarayıcıların açılış sayfaları değişirdi, pop-up pencereler de internet sayfaları açılırdı. Şimdi ise sosyal ağ denilen olgunun giderek büyümesinden dolayı, webmasterlar insanları artık , twitter gibi sosyal ağlar da rahatsız etmeye başladılar. Bunlardan biri bir sabah facebook açtığınızda +18 içerikli bir fotoğraf yada video da etiketlenmiş olarak kendinizi bulmanız ve sizden önce bu durumu görenlere günlerce durumu anlatmak zorunda kalmanız.

“Peki Facebook ta nasıl önlemi alabilirim?”

Bu konuda yapacaklarınız aslında basit. Bir kaç adım da olayı özetlemeye çalışacağım;

 1. Eğer normal bir kullanıcı iseniz, yani bilgilerinizi sadece arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsanız, buraya tıklayarakSadece Arkadaşlarım” kısmını seçerek profil bilgilerinizin yabancı ellere ulaşmasını engelleyebilirsiniz. “Ayarları özelleştir” diyerek sizin izniniz olmadan kimse sizi etiketleyecek şekilde ayarlama yaparak, yukarıda ki gibi madur duruma düşmezsiniz.
 2. Yine aynı sayfada en üstte “Facebookta Bağlantı Kurma” kısmına girerek facebook üzerindeki aranma şeklinizi ve profil sayfanızda görünmesini istediklerinizi düzenleyebilirsiniz.
 3. İlk madde de açılmış olan sayfada alt sol tarafta “Uygulama ve İnternet Siteleri” kısmında facebook üzerinde ki uygulamaların yada internet sitelerinin profil bilgilerinize ulaşıp ulaşmaması konusunda ayarlamalar yapabilirsiniz. Burada ki ayarların orjinalinde genelde paylaşım açık olmakta.
 4. Ve dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise bu tarz durumlar genelde direk sizin yaptığınız bir eylemden değil de arkadaşlarınızın kabul ettiği bir uygulama yada izin verdiği bir durumdan da kaynaklanabilir. Bu durumda arkadaşınızı uyarmalısınız. Çünkü webmasterlar direk şahıs bazında değil, arkadaşın arkadaşı şeklinde bir çok kişiye ulaşarak(yada kullanıcılar açısından bakarsak rahatsız ederek) işlerini gerçekleştirmektedir.

Umarım yukarıda ki tedbirleri alırsınız. Çünkü bahsi geçen durumun kimsenin başına gelmesini istemem. İyi sosyalleşmeler…

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

4

4 comments

 1. Nursemin Aydın dedi ki:

  bilgilendirme için teşekkürler bende biran önce güvenlik önlemlerini alacağım.emeğine sağlık…

 2. Hacer Sarı dedi ki:

  Bazen feceyi açıyorum benim yayınlamadığım bişe yayınlanmış oluyo hemde bir kaç kere bunu nasıl engelleyebilirim ve sebebi ne olabilir?

 3. Ve bir istek daha.. Bu tarz sayfalara hayran olarak yorum yapan aklı ile ürolojik bölgesi yer değiştirmiş insan süretinde varlıklar mevcut. Bu tip sitelere göz yummayın lütfen. Bu tarz bir sayfayı gördüğünüzde hemen şikayet ediniz.

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları