Facebook Güvenmeli Miyim?

20 Ocak 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

… Yıllardır bildiğimiz Google gibi bir yere geldi neredeyse. Artık internet sayfası açıldığında önce Google sonrasında Google da aranan Facebook sayfası görüntülenmekte. Hal böyle olunca Facebook iyice hayatımıza işledi. Aslında kurucularının da amacı bu. Her insan kendine ait olan özellikleri ile kendini ifade etmek dürtüsündedir. Facebook insanların bu dürtüsüne hitap etti ve her geçen gün eklenen yeni özellikler ile bizlerden birşeyler daha alarak kendi bünyesine ekliyor.

Peki Facebook bunca bilgiyi ne yapıyor?

Başlangıçta şunu söylemekte fayda var. Bilgisayar dünyası tamamen menfaat üzerine kurulmuştur. Eğer size para getirmeyecek bir iş yapıyorsanız siz daha internet hayatına tam olarak girmiş sayılmazsınız. Hayır işi yapıyorsunuz demektir ( Tabi bu duyguda olanları eleştirmiyorum. Hayır işlemekte güzeldir. Ama genelleme yaparak konuyu yazıyorum. ) Hal böyle iken bir site nasıl oluyor da koca bir şirket  haline geliyor ve çok fazla süre geçmeden maddi varlık olarak kendini Google dan 2 sıra sonrasına getirebiliyor?

Facebook tamamen kullanıcıların ham bilgisine, yorumlarına, düşüncelerine sahip koca bir veri tabanıdır aslında. Temelde bu amacı güden sistemden, kullanıcılarını sadece bir kaç gösterişli sayfa ile geçiştirmekte. Hatta net bir örnek vermek gerekirse haberlerde Türkiye de ki bazı kişi yada kişileri bulmak yada tespit etmek için Facebook tan yararlanıldığına ait haberler çıkmıştı. Peki sorarım onca insanın bilgisini, fotoğrafını, videosunu, yazısını depolayan bir firma sadece reklamlardan kazandığı para ile nasıl olur da masraflarını çıkartabilir yada hedefini bu kadar küçük tutabilir. Veyahut maddi varlık olarak bu kadar kısa zamanda Google gibi firmaya yetişebilir. İşte insanların ham verileri ile koca bir veri tabanı olan Facebook sizce ne kadar bilgilerimize sahip çıkıyor?

İnternette ki site haberlerini takip edenler bilirler, Facebook son zamanlarda çok fazla sorunla yüz yüze geliyor yada açıklar verebiliyor yada veriliyor. Hangisi tam bilemeyeceğim. Ama son olarak duyduğum bir haber şu idi: Facebook ta ki bir açıktan faydalanan bir şahıs 1 milyon küsür kişinin profil bilgisini elde etmiş ve torrente vermiş. Peki bu ne demek dünyanın bir köşesinde ki insan sizin hakkınız da ki tüm bilgileri artık biliyor demek. Bir diğeri ise Facebook paralı olacak durumları. Ve ortalık karıştı. “Facebook nasıl olur da kişilerin kendilerine ait bilgilerini başkalarına satabilir.” diye sonra ses kesilmişti. Şimdi ise Facebook sümen altından bu verilerin pazarlamasını mı yapıyor bilinmez; uygulamalar ile kullanıcıların bilgileri facebook dışına taşınabilir duruma getirilmeye çalışıyor. Hatalar farkedilince de bir pardon ile yada düzeltme ile hemen konu kapanıyor.

Sonuç olarak bu olumsuz durumlar facebook bir köşeye atıp, unutmamıza neden olmaz belki ama sonuçta sanal olan bir dünyada kendinizi tam olarak ele vermeyin diyebilirim. Çünkü Emniyet Müdürlüğü Bilişim Şubeleri Facebooktan yada benzer ağlardan ağzı yananlar ile dolup taşıyor.

Konu ile alakalı sorun yaşamış yada yaşayan arkadaşların yorumlarına elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

Kaynak: http://shiftdelete.net/facebook-numaranizi-ve-adresinizi-paylasacak-26545.html

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

 • facebook açıkları 2011 (184)
 • facebook açıkları yeni (34)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

4

4 comments

 1. Emrah Bıçak dedi ki:

  Varsayımlar üzerine, elinde somut bir delil olmadan, desteksiz ve akıl dışı bir mantıkla Facebook’a ithamlarda bulunmanı başlangıç olarak söyleybilirim… Kişi kendinden sorumludur ve böylesine sosyal bir mecrada istediğini paylaşmakta özgürdür. Bu bilgilerin buradan alınması veya çalınması ile alakalı kimse kimseyi suçlayamaz. Daha önce bu konuda benimde öğrendiğim birkaç açık sayılabilecek şeyle karşılaşmıştım; mesela elindeki e-mail adresini girip parolayı yanlış girersen, o kişinin tam adını ve fotoğrafını elde edebiliyorsun! Ancak senin burada bahsettiğin böyle şeyler bile değil!!! Kalkmışsın “bu adamlar bu parayı nereden buluyor? reklamdan kazanamaz, kesin bilgileri satıyorlar” gibi saçma sapan bir fikir beyan etmişsin. Asıl suçlanması gereken değer taşıyan bilgilerini böylesine bir platformda taşıyan kullanıcıdır. Kaldı ki Facebook gibi bir şirketin böylesine bir şeye karışacağına ihtimal dahi vermiyorum.

  • Emrah Bey belki facebook açıkları ile alakalı bir bilginiz yada haberiniz olmayabilir. Ama konu altında vermiş olduğum linki okursanız belki bana olmasa da o siteye güvenebilirsiniz. Ayriyeten siz nasıl facebook a güveniyorsanız benimde kendimce güvenmemeye dair düşüncelerim var. Konu tabiki de bu sebepten dolayı varsayımlar ile yazılmıştır. Bunlar benim düşüncelerimdir. Sizce nasıl bir internet şirketi sadece kullanıcıların bilgileri ve fotoğrafları ile bu kadar maddi gelir elde edebiliyor. Ve facebook ile alakalı istatistiksel bilgilerin olduğu bir görsel ve sayısal bir rapor tarzı bir şey görmüştüm. Bana göre facebook ta özel diye bir olgu çok ta önemsenmiyor.
   Bunların yanında Facebook tan ve benzer sosyal ağlardan müzdarip olmuş bir çok vatandaşı da Bilişim Şube de davacı iken gördüm. Benim amacım kullanıcıların gerçek bilgilerini internete verirken iki kere düşünmesini istedim. Buna sebep olarak ta kendimce düşüncelerimi söyledim. Umarım açıklaya bilmişimdir.

 2. Emrah Bıçak dedi ki:

  Vakit ayırıp şu yazıyı okuduğuma inanamıyorum!!

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları