Facebook Ticari Geliştirmeleri

18 Mart 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Bir sosyal ağ olmaktan çıkarak profillerde ki bilgiler ile büyük bir reklam ağı oluşturan , 2011 yılı için toplu satış sitelerini yada toplu mail sistemlerinin başını ağrıtacak gibi gözüküyor. Her geçen gün yenilikler ile karşımıza çıkan Facebook bu sefer ticari açıdan bir yenilik peşinde.

Facebook ve

Şuan ki durumda bir işletme elinde ki fazla ürünü eritebilmek için, interneti kullanmak istediğinde ya toplu mail sistemleri ile kullanıcılarına ulaşmakta yada toplu satış sitelerine ürünlerini girerek satış yapma imkanı bulmakta. Böyle bir durumda işletme bu reklam için  ürün başına komisyon ödemekte, reklamı sadece belli bir süreliğine yada periyot ile kullanıcılara gösterilmekte ve alış-veriş yapan kullanıcıların bu alış-verişlerinden başka kimsenin haberi olmamakta. Böylesi bir durum da Facebook çözüm olarak Deal sistemi ile şu olayı getirmeye çalışıyor;

Şirket, Facebook Deal ve Places ile reklam kampanyasını yapacak; kişilerin profil bilgileri ile doğru hedef kitlesine ulaşabilecek yada nokta atışı reklam yapabilecek. Alış-Veriş yapan kullanıcıları bu alış-verişi yaptıklarını profillerinde paylaşacak ve bir satış sosyal bir ortam da kendi reklamını döndürecek. Tabi bu arada işletmede ürünlerine ilgi gösteren müşteri profilini daha net ve kesin bir şekilde çıkartabilecek. Sonra ki kampanyalar da ise, işletme elinde ki daha önce yaptığı satış istatistiği ile daha kolay ve daha çok kitleye ulaşma imkanı bulabilecek.

İşte bu yeni gelişme Facebook sosyal ağanı ticari bir sosyal ağ sınıfına taşıyabilir. Biliyoruz ki bir çok büyük firma Facebook hayran sayfası kullanmakta ve bu sosyal ağın gücünü de satışlarına eklemeye çalışmakta. Şimdi bu yeni Facebook güncellemesi ile ticari işletmeler gözünü daha çok Facebook dikecek gibi gözüküyor. Hal böyle iken toplu mail sistemleri ve toplu satış sitelerinin kullanıcı sayısı azalacak ve belkide Facebook bu sektörlerin köküne bir balta indirmiş olacak. Bence Facabook gibi onların da bir yeniliğe gitmeleri lazım. Yoksa kaçınılmaz son çok uzak sayılmaz.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları