Halk Bankası Yorumları

13 Nisan 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

bünyesine katılacak aday arkadaşlara biraz banka hakkında ilk düşüncelerimi paylaşmak istedim. Bir blog yazarı gözlemcidir, olaylara ve çevresindekilere eleştirel ve doğrucu bir gözle yaklaşmalıdır. Bundan dolayı bu gerçekçi yorumun aday arkadaşlara faydası olacağını düşünüyorum.

Halk Bankası bünyesine yeni katacağı adaylar için gerçekten hiç bir masraftan kaçınmayarak elinden geldiğince hizmet vermekte. 2009 yedekleri olarak yaklaşık 140-150 kişiyiz. 10 Nisan 2011 tarihinden beri tüm adayları misafir etmekteler. Henüz iki gündür eğitimlere girmekteyiz. Ama şimdiden kendisi hakkında ciddi düşünceler oluşturan Halk Bankasının, yeni adaylarını sıkı bir sınav ve mülakata tabi tutmasını gerçekten şimdi daha net anlıyorum. Çünkü adaylar için planladığı ve düşündükleri o kadar çok eğitim var ki; bu işe devam etmeyecek arkadaşlar için Halk Bankası gerçekten mali konuda elini taşın altına sokmuş oluyor.

Yeni adaylar arasında bir çok memleketten arkadaş mevcut. Bir çoğu Halk Bankası sınavına girdikten ve mülakatta yedeğe düştükten sonra aradan bir yılı aşkın bir süre geçmesinin verdiği etki ile okula, işe başlamış durumda. Genel olarak iktisat bölümü mezunu olan adayların yoğunluğu dikkat çekmekte. Bunun haricinde gıda mühendisliğinden, jeoloji mühendisliğine; arkeoloji bölümünden, çevre planlama bölümüne kadar bir çok alanda arkadaş ya okulunu bitirmiş yada yarım bırakarak gelmiş durumda. Yani anlayacağınız çeşitlilik çok.

İsmet Gergenli

İsmet Gergenli

Haydar Haydaroğlu

Haydar Haydaroğlu

Yeni adayların hali ile akıllarında bir çok soru var. Bunları ilk gün İsmet Gergenli(Halkbank Eğitim Daire Başkanı), Haydar Hayroğlu(İnsan Kaynakları Daire Başkanı) , Semra Danabaş(Emekli Sandığı Vakıf Müdürü) ve Selma Şen(Organizasyon) ile yapılan genel konuşmalar da yönelterek bir çoğuna cevap bulma imkanına sahip oldular. Bu sorulardan bir kaçını burada da paylaşayım. Bir çoğunuzun işine yarayacaktır diye düşünüyorum;

 • Halk Bankası askerliği erteliyor mu?
  • Ertelemiyor. Askerlik görevinizi yerine getirdikten sonra iki ay içerisinde dilekçe vererek tekrardan işinize dönebiliyorsunuz.
 • Maaşlar nedir? ( Brüt maaşlar)
  • Uzman Yrd. = 1250 TL
  • Servis Görevlisi = 1150 TL(Asistanlık bitince yükseliyor.)
  • Servis Asistanı = 1150 TL
 • Maaş dışında ek bir gelir var mı?
  • Halk Bankası ağır sanayi bölgelerinde görev yapan çalışanlarına bölgesine göre belirlediği oranda yada miktarda ek ücret ödemektedir.
  • Günlük 7,5 TL yemek ücreti ödemektedir.
  • Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim aylarında bir maaş ikramiye verilmektedir.
  • KPDS sınavından aldığınız puana göre 550 TL, 400 TL, 250 TL gibi ekstra bir ücret ödenmektedir.
  • Maaşınız peşin yatırılmaktadır.
 • İşi bırakırsam ne kadar geri ödeme yapıyorum?(İlk beş yılınızda işi bırakırsanız)
 • Uzman Yrd. = 15,000 TL
 • Servis Görevlisi = 10,000 TL
 • Servis Asistanı = 8,000 TL
 • İş içerisinde yükselme imkanı var mı?
 • Evet var.  İlk yükselme sınavı 4 yıl sonra, diğer sınavlar ise her 3 yılda bir yapılmakta. Kurum içi yapılan sınavlarda sınav sonucu ve performans değerlendirmesine göre ünvanınız yükselmektedir. (ilgili kurum için sınav adı Halkbank Ünvanda Yükselme Sınavı). Her yükseldiğiniz kademede en az 500 TL gibi bir artış söz konusu.
 • Tayin olabilir miyim?
  • İmzaladığınız iş aktin de beş yıl boyunca tayin istemeyeceğinize dair bir ibare bulunmakta.
 • Şubeler arası çapraz geçiş mümkün mü?(Becaiş)
  • Böyle bir transfer söz konusu değildir.
 • Eğitim masrafları, konaklama, ulaşım masrafları Halk Bankası tarafından karşılanıyor mu?
  • Eğitime gelen adayların geliş masrafları karşılanmamaktadır. Eğitim boyunca konaklama, ulaşım masraflarını ve eğitim bitiminde atandığınız şubeye giderken ki yol masrafınızı Halk Bankası karşılamaktadır.

Aklıma gelen önemli soru ve cevaplar bunlardan ibaret. Aklına soru takılanlar yorum olarak iletebilirler.

İlk gün bu şekilde geçti. İkinci gün ise eğitimlerimiz başladı. Halk Bankası Eğitim Daire Başkanlı kapsamında ilk gün Elif Buharalı ile birlikte Halk Bankasının kurumsal kimliği üzerine bir eğitim oldu. Aslında bunu eğitim olarak nitelendirmek zor. Çünkü Elif Hanımın anlatım tarzı gerçekten ilgi çekici ve dikkatleri üzerine çeken bir şekildeydi. Karşılıklı etkileşim halinde tüm gün boyunca Halk Bankası hakkında ve iş hayatından kesitler ile alakalı konuşarak ve tartışarak eğitimi tamamladık.

Programın 12 Nisan 2011 günü içeriği ise Elif Buharalı ile birlikte bir bankacının dışarıya karşı nasıl görünmesi gerektiği ve imajı ile alakalı konular üzerine bir eğitim alacağız.

Dikkat ettiyseniz Halk Bankası şuan da eğitim verdiği ve daha bankacılığa başlamamış 140-150 kadar çalışanına eğitmenler tutarak, konaklamasını, ulaşımını sağlayarak üstüne üstlük bu zaman dilimini de iş vakti olarak sayarak hizmet vermekte. Bu da Halk Bankasının yeni çalışanlarından beklentisinin yüksek olduğunu ve eğitime ciddi derecede önem verdiğini ifade ediyor açıkça. Bu sebeple bu kuruma dahil olacaksanız Halk Bankasının size faydası olacağından emin olabilirsiniz, tabi aynı şekilde siz de faydalı olmak istiyorsanız gerçekten güzel bir iş ortamı doğuyor.

Güncelleme 04.04.2012

Halkbank 2012 memur alımlarının başladığı şu günler bu konuya rağbet olduğunu görüyorum. Ama yukarıda ki yazıyı okuyan arkadaşlara aşağıda BENZER YAZILAR kısmında ki ve sitede ki bankacılık ile alakalı yazıları (görmek için tıklayınız), bankacılık hayatının olumlu-olumsuz yönleri ile alakalı, madalyonun diğer yüzü, yazılarımı okumasını da şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü bu yazıyı işe başladığım günlerde o ilk heyecanla yazmıştım. Daha somut olan diğer yazıları da okumalısınız.

Halkbank iş hayatı ile alakalı soru ve düşüncelerinizi de burada paylaşabilirsiniz. Bir çalışan olarak elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Şimdiden kolay gelsin.

Önemli Not: Yukarıda ki bilgilerin kesinliği yada doğruluğu hiç bir zaman garanti edilmemektedir. Sadece bir bilgi olması için paylaşılmıştır. İlgili kurum veya konular hakkında her hangi bir fikri mülkiyet ile alakalı iletişime geçilmesi halinde gereken işlemler yapılacaktır.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

 • halk bankası maaşları 2011 (193)
 • banka maaşları 2011 (135)
 • halk bankası banko görevlisi maaşı 2011 (105)
 • halkbank maaşları 2011 (75)
 • halkbank servis görevlisi maaş 2011 (73)
 • bankacılık maaşları 2011 (71)
 • halkbank vakıf ödemeleri (66)
 • halk bankası maaşları (64)
 • haydar haydaroğlu (49)
 • halk bankası vakıf ödemeleri (48)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

6

6 comments

 1. mine dedi ki:

  merhaba ben 2012 servis görevlisi mülakatını yedek olarak kazandım. Bizi ne zaman çağırırlar? Umudum gittikçe sönmekte lütfen yardımcı olun…………

 2. seçil güney dedi ki:

  merhaba babam halkbanktan emekli ve çalıştığı dönemlerde vakıfa üyeydi.Fakat geri ödeme yapılmadı.Geri ödemeler yapıldığında nereden öğrenebiliriz.

  • Seçil Hanım; bahsettiğiniz şekilde vakıf ödemesi yaptığımız emekli Halkbank yada Şekerbank müşterilerimiz oldu bir dönem. Kendisine en yakın Halkbank Şubesine giderek eski personel olduğunu, vakıf ödemesinin olup olmadığını sormalı. Dönemini geçirmediyse ve her şubeden çekilebiliyorsa ödemeyi yapabilirler. Lakin sakin bir günde gitmesini tavsiye ederim, çünkü; çok nadir yapılan ve zahmetli bir iş. İşlem uzun sürmesi çok olası bilginize.

 3. ibrahim dedi ki:

  İyi akşamlar bende servis gorevlisi alımı sınavına girmek istiyorum; ancak bazı tereddutlerim var sınavda hangi konular var benim aldıgım kitap 1700 sayfa ve cok fazla detaya yer verilmiş birde gerçmek icin kac puan almak gerekiyor beni bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim saygılar

  • Direk şu konular diyemem, ama KPSS benzeri konular ve sorular çıkmakta. Ama bu sene ki sınavların önceki yıla nazaran biraz daha zorlayıcı olacağını tahmin ediyorum. Her ne hikmetse hayatının geri kalanını zorlu bir kulvara sokmak isteyen bir çok bankacı adayı var. O sebeple sınavda eleyici olacaklar. Benim zamanımda baraj puan 70 ti. Lakin sınavdan önce atamanızın olmasını istediğiniz ili seçiyorsunuz sonra sınava giriyorsunuz. O sebeple mantıklı bir seçim yapmaya gayret gösterin. Ve puanınız 70 in üstünde bile olsa seçtiğiniz yere ilgi yüksekse puan sırasına göre ihtiyacın 3 katını mülakata çağırıyorlar. Eğer mülakatta hali hazırda okudunuz bir okul, yada bırakacağınız bir okul varsa 1 adım geriden geliyorsunuz diyebilirim. Evliler bekarlara göre daha çok tepki alıyor ve sorgulanıyorlar. Askerlik için bu işi düşünenler ise mülakatta durumları baya zor şimdiden söyleyeyim. Benim zamanımda ki sınav şartları ve mülakat durumu hatırladığım kadarıyla bunlar.

 4. ceyhun tayfun taner dedi ki:

  Arkadaşımız Selçuk işin ciddiyetinin farkında ve gerçekten bu farkındalığın gereklerini yerine getirmeye başlamış. Banka çalışanı olmak isteyen insanlar için çok faydalı aynı zamanda halkbank çalışanlarınında faydalanabileceği güzel bir çalışma yapmış emeğine sağlık . Umarım bu çalışkanlığını bu ciddiyetini iş hayatında da sürdürüp kurumumuza faydalı bir çalışan olur ..:)

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları