HDD Nasıl Çalışır?

22 Şubat 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Günümüz de artık Cd/DVD hükmünü kaybetti. Artık fiziksel hard drive dediğimiz hafıza ürünlerini kullanmaktayız. Peki bunların çalışma prensibi yada içi nasıldır merak ettiniz mi? Aşağıda ki video da bir kısaca videosu verilmiştir.

Harddisk nasıl çalışır?

Çok fazla sizi sıkmadan anlatayım. Harddiskler metal plakalar ile çalışmaktadır. Bu plakalar aynı cd/dvd ler gibidir. HDD nin özelliğine göre 5400, 7200 (REVOLUTIONS PER MINUTE) dakika da ki dönme hızları olan bir sistemi vardır. Plaka üzerinde ki okuma/yazma kafası plaka üzerinde ki verileri okur yada yazar.

Veriler ise kümelerden oluşmaktadır. Daire şeklinde ki plaka üzerinde belli büyüklerde bir sürü dijital kümeler vardır ve okuma/yazma kafası bu verileri işleyerek ekranımız da gösterir.

Dikkatli kullanımı.

HDD ler dakika da 5400 devir gibi bir hızla dönmektedir. Bu sebeple çalışma esnasında alacağı bir darbe yada titreşim plaka üzerinde fiziksel bir hasar oluşturabilir. Günümüz de laptop yada netbook gibi seyyar bilgisayarların çoğalması HDD nn çalışması esnasında zarar görme ihtimalini çoğaltmaktadır. Bu sebeple kullanıdığınız HDD yi uzun süreli kullanmak istiyorsanız çalışma esnasın da bilgisayarınızı titreşimlerden, darbelerden korumaya özen göstermelisiniz.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

  • inside hdd (12)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları