İnternetten Para Kazanmak

12 Temmuz 2010 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

İnternet öyle bir dünya ki kimilerinin başına yıkılırken kimilerine de akıl almayacak şekilde para kazandıran bir dünya. Öyle ki bir ataçtan ev alan, duygusal sömürü ve sanal dilencilik ile milyon dolarlar kazanan ve kitaplar yazan insanlar… Örnekler çok. Bir çoğumuzun aklında da internetten hızlı bir şekilde sorusu dolanmakta. Bunun için baya bir düşünmek ve olmayan bir şey bularak bunu internet dünyasına başarılı bir şekilde uygulayabilmekten geçiyor işin sırrı. Gelin bu uçuk kaçık fikirler ile para kazananlara bakalım ve somut örnekleri görelim.

İnternet üzerinden hayret edilecek bir çok yöntemle para kazanmak mümkün. Bazıları günlük hayatta da sıkça yaptığnız şeyler olabilirken bazıları ise ilk defa akla gelen bir şeyler olabilir. İşte başlıklar halinde

Ataş karşılığında nasıl ev alabilirim?

Kyle MacDonald isminde ki Kanadalı bir genç, ülkenin sürekli soğuk ve karlı olan ikliminden sıkılmış ve başka bir yerde evi olsun isteyen gençti.  Ancak MacDonald’ın bir sorunu vardı. Bu hayalini gerçekleştirebilmek için hiç parası yoktu.

Bu ataş bir eve dönüştü

MacDonald’ın sahip olduğu en değerli şey kırmızı renkli, güzel bir ataştı. Bu ataşı bir evle takas edebilecek bir kişi olacağını düşünen MacDonald, Craigslist adlı sitede bu şekilde bir ilan verdi.

Bu takas teklifini kabul eden kimse olmadı elbette fakat MacDonald ataşını balık şeklinde bir kalemle takas edebilecek birini buldu. Bundan sonra bir yıl boyunca sürekli takas yapan MacDonald, en sonunda Alice Cooper adlı rock şarkıcısıyla beraber bir rol oynama hakkına kadar geldi.

Temmuz 2006′da ise bu rol karşılığında bir kişi ona evini teklif etti. Böylece MacDonald’ın hayali gerçek oldu.

Lüks dilenci

Karyn Bosnak, New York’ta dolgun ücretle çalışan bir iş kadınıydı ve Gucci başta olmak üzere lüks markalara çok meraklıydı.

Kredi kartında 20 bin $’lık birikmiş borç varken işten kovulan Bosnak çok zor bir durumda kalmıştı. Tüm bunlara rağmen lüks tutkusundan vazgeçemeyen Bosnak’ın aklına dilencilik yapma fikri geldi.

Karyn Bosnak başından geçen olayları kitap haline getirdi

Lüks kıyafetleri ile sokakta dilenemeyeceğinden, teknolojik bir dilenme metodu bularak bir internet sitesi açtı. Savekaryn.com adlı sitede tamamen dürüst bir şekilde derdini anlatan Bosnak, 20 hafta içerisinde 13 bin $ bağış topladı.

Bu olaydan sonra adı duyulan Karyn Bosnak şimdilerde alışveriş bağımlılığıyla ilgili kitaplar yazıp tavsiyeler veriyor.

Milyonluk noktalar

İngiltere’de yaşayan Alex Tew adlı gencin hayali üniversitede okumaktı fakat ailesin buna yetecek bir geliri yoktu. Ancak Alex Tew’in önceki sayfalarda anlattığımız Kyle MacDonald gibi bir ataşı bile yoktu.

Milyon dolarlık siteden bir kesit

Bunun yerine Tew’de çok daha değerli bir şey vardı: Çılgın bir fikir. Tamamen bomboş beyaz bir sayfadan oluşan bir internet sitesi yapan Tew, buradaki her bir pikseli bir dolar karşılığında satacağını duyurdu. Sitenin adı ise milliondolarhomepage.com şeklindeydi.

Başlarda pek ilgi görmeyen, sadece ailesi ve yakın çevresinin birkaç piksel satın aldığı site daha sonra BBC’de haberinin çıkmasıyla patlama yaşadı. Firmaların bir anda reklam vermeye başladığı site Tew’e 1 milyon $ kazandırdı.

Sanal evler

Almanya’da yaşayan Ailin Graef, insanların sanal bir dünyada normal hayatta yaptıkları, bir yönüyle İnternet üzerinden oynanan Sims diyebileceğimiz Second Life adlı oyunu oynuyordu.

Bir süre sonra monotonluktan sıkılan Graef, insanların bu oyuna kendilerini ne kadar kaptırdıklarını ve oyun içindeki bazı yerler ve nesneler için gerçek para harcadıklarını gözlemleyerek buradan zengin olabileceği bir yol düşündü.

Oyunda güzel ev isteyen Graef’e başvuruyor

Doğrudan oyunun geliştiricisi olan Linden ile bağlantıya geçen Graef, oyun içersinde büyük miktarda sanal arazi satın aldı. Daha sonra oyundaki bu arazilere çok gelişmiş ve güzel evler ve alanlar kuran Graef, bunları oyunculara gerçek para karşılığında kiralamaya başladı.

Second Life’ın emlak devi olan Graef online bir karakterle 1 milyon $ kazanan ilk kişi olma unvanına sahip. Graef şu an hala aynı işi yapan, 80 çalışanı olan bir şirketin başında.

İrlanda çamuru

Pat Burke adlı bir girişimci, kendi ülkeleri dışında yaşayan İrlandalıların çok fazla vatan hasreti çektiklerini keşfetti ve bu durumu paraya çevirmenin bir yolunu buldu.

Çamur ve toprak fiyatları paketin boyutuna göre değişiyor

Burke’ün aklına gelen fikir İrlandalılara İrlanda çamuru satmaktı. Cahir kentindeki bir çiftlikte poşetlere doldurduğu çamurları, ABD’de yaşayan İrlandalılara satmak için bir site kuran Burke, kısa sürede büyük başarı yakaladı.

Tek bir poşet çamuru 10 $’a satan Burke şu an senede 2 milyon $ cirosu olan bir çamur şirketinin sahibi konumunda.

İşte bir çok çılgın fikir sonuç olarak sahibine para kazandırmakta. Bu listede sizin de adınız neden olmasın…

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

  • TEW 2010 nasıl oynanır (101)
  • web tasarımcısı ne kadar kazanır (88)
  • internetten nasıl para kazanılır 2010 (37)
  • gerçek para kazanma oyunları (31)
  • para kazanmak için ilginç fikirler (26)
  • yazılımdan para kazanmak (24)
  • web tasarımdan para kazanmak (18)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

1

1 comment

  1. small business grants dedi ki:

    Great site. A lot of useful information here. I’m sending it to some friends!

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları