İş mi Okul mu?

29 Nisan 2012 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Merhabalar, bugün gerçek olan ve içinden çıkması zor bir durum anlatacağım sizlere. Bir çoğumuzun zaten içinde bulunduğu bir konu aslında. Ama yeterince çok olmadığımızdan sesimiz duyulmuyor. Bu sebepledir ki bu durumu yaşayan birisi olarak, belki bana faydası olmasa da bir başkasına faydası dokunur düşüncesi ile, bu yazıyı okuyan tüm okuyuculara hitaben yazmak istedim.

Evet değerli arkadaşım, belki okuyorsun, belki çalışıyorsun. Ama bil ki okuyorsan işin zor, bir sürü sorumlulukların var. Belki her sabah ders, belkide haftaya vizelerin yada finallerin var. Yada okul bitti çalışıyorsundur. O zamanda yarın pazartesi olabilir. Bunun ne demek olduğunu bir senin gibi çalışanlar bilir.

Okuyor musun?

Okuyorsan büyük bir ihtimalle okumanın çokta kolay olmadığını biliyorsundur. Derslere gitmek, hocaları anlamak, her hocaya göre bir yol izlemek, çevre oluşturmak, onlarla uyum sağlamak, not bulmak, notlara çalışmak, vize, final, bütünleme, yaz okulu… bunlar sadece okul cephesi. Bir de bunun ev arkadaşı, bulaşık sırası, ev kirası, ev sahibi, komşusu, aidatı, faturası gibi bir çok sorumluluğu var. Ve sen bu saydığım zorluklar yada sorumluluklarla okulunu okuyorsun.

Çalışıyor musun?

Çalışma hayatı içerisinde ki değerli arkadaşım; yukarıda da dedim ya yarın pazartesi olabilir mi ki acaba günlerden, yada yarın cumadır biraz keyfin yerindedir, yada daha kötüsü hafta sonu mesai yapmak zorunda bile olabilirsin. Çalıştığın yerde işleri takip etmek, yanlış yapmamak zorundasındır, iş verenin yada müdürünle iyi geçinebilmeli, meslektaşlarınla aynı frekansta olabilmelisin. Kaldı ki para mevzularına hiç girmiyorum. Bir de çoluk, çocuk varsa onlarında sorumluluğu sende. İş sahibi değerli arkadaşım, seninde işin kolay değil gerçekten.

İşte Ortaya Karışık

Standart bir hayatı olan insan önce yukarıda ki eğitim hayatını ve zorluklarını yaşar. Hayatın sorumluluklarını görür, öğrenir ve onlar ile nasıl başa çıkılacağı konusunda kendini geliştirir. Sonrasında ise başlar ve eğitim hayatındaki tecrübeleri ile üzerine yüklenen yeni sorumlulukları da yüklenen bu hayat sahibi günlerini bu şekilde geçirir.

Yukarıda ki durum işin normali; peki ikisini de aynı anda yapmak zorunda kalanlar..?  Bu standart hayatın dışında olan bir çok insan var. Ama yine de normal olanlardan çok az olduğumuzdan, eğitim ve iş hayatını birlikte yaşama zorunda kalanlar ile diğer konumda ki insanlar aynı şekilde yargılanabiliyorlar.

Eşitsizlik mi olsun?

Şimdi diyeceksiniz ki; “Madem öyle hem okuyup hem çalışan bu sorumlukları almasın. Ohh ne güzel o rahat rahat yaşasın biz burada uğraşalım.”  Aslında durum kaba hatları ile bu şekilde. Yukarıda ki cümleye benzeyen cümleler kuran değerli arkadaşım; eşitlik olması için benimde seninle aynı şartlarda olmamı istiyorsun. Ama bilmelisin ki ben senin yaşadığın zorluklarla ve en az bir kat fazlası ile daha boğuşuyorum. Biz hayat karşısında eşit zorluklarda ve aynı şartlarda değilsek, yani eşit değilsek, neden hem okuyup hem çalışana ikisini de yapabilmesi adına bir kolaylık sağlanmaz. Ben, sana zorluklar çıkartılsın demiyorum, ama ben yeri gelip işimden izin alıp okuluma gidebilmeliyim; yada sınavlarımın tarihini bir birine yakın bir tarihe toplayabilmeliyim. Bu örnekler sadece yüzeysel, konuyu anlatabilmek için.

Maddi, Manevi Destek

Bu durumda olan kişilere öncelikle devletten, yada çalıştığı kurumdan, yada okuduğu okuldan maddi manevi destek verilmeli. Çünkü gerçekten kolay değil. İki kişilikli bir hayat gibi; okula gidiyorsunuz üniversite hayatı adabtasyonu, işe gidiyorsunuz iş hayatının maratonu. Bu kişilere psikolojik destek verilmeli. Hayata erken başlamış olmanın ve bunca sorumluluğun altında ezilmeden, yanlış kararlar almadan, faydalı ve yararlı biri olabilmesi için mutlaka böyle bir destek verilmeli.

Bugün standart bir işe yeni başlamış birinin ortalama maaşı, iyimser bir rakamla, 1000 – 1500 TL olarak düşünürsek, bu kişinin bekar olması; yemek masraflarını, bir çok masrafını kendisi karşılaması(ev kirası,elektrik,vs.) anlamına gelecektir. Bununla birlikte eğitim harcamaları, yol harcamaları ile birlikte maaşın yetip yetmeyeceği şüpheli. Duruma iyimser bakarsak yeter, ama şartların olumsuzunu yaşayan adama da yetmez. Evli olanlar için herhalde bir açıklama yapmama gerek yok.

Canlısından Örnek

Şuan Erciyes Üniversitesi öğrencisiyim. Hayatım hep bilgisayar ile geçti. Merakım ilgimde hep bunun üzerine. Dikey geçiş ile 2011 yılında bilgisayar mühendisliğine başladım. Ama önlisansı bitirdikten sonra iş bulma ve sınavlara çalışma ortamında, bir iş sahibi olma telaşından bir bankanın sınavına girdim. Sonuç olarak ise yazılı sınavı geçtim ve sözlü mülakatta yedeğe düştüm. Sonrasında ise ile üniversitemi kazandım ve bir yılımı doldururken, şaka gibi bir telefonla bir ses bana bankaya alındığımı söyledi. Günümüz şartlarında iş sahibi olmanın ne denli önemli olduğu, okul okumanında sonuç olarak bir iş sahibi olmaya yönelik bir eylem olduğu gibi düşünceler ile işini kabul ettim. Ama bir sorun vardı ki okulum Kayseride, işim Sinop’taydı. İşi kabul ederken sanki tüm iyi şeyler beni bulacakmış gibi, işe başladıktan bir süre sonra Kayseriye gelebilmek gibi düşüncelerim vardı. Ama tabi gerçek hayat öyle olmuyor. Şimdi 1 yıldır bankacıyım. Örgün öğretimi olan bir üniversiteyi uzaktan okuyorum. Derslere girerek bölümünü bitirmeye çalışan onca öğrenciye nazaran, günde 9-10 saat işte çalışıp yaşadığım yerden 500 km uzaktaki okulun sınavlarına hazırlanmaya çalışıyorum. Hiç tanımadığım ve tanışmadığım insanları ders listesinde ki isimleri ile sosyal medyada aratıyor, dersler ile alakalı bilgi almaya çalışıyorum. Hocalarım ile konuşup durumu açıklamaya çalışıyorum. Bir sorun için öğrenci işlerini aradığımda, çok kolaymış gibi, yarın okula gelmelisin gibi tabirlere şahit olabiliyorum. Tabi bir de bunun iş cephesi var. Şimdi işi bırak diyenler olabilir. Ama beş yıldan önce istifa edersem tazminat ödemek zorundayım. İşte iş hayatı. Bankacı meslektaşlarım bu sektörün ne denli ağır olduğunu bilirler. Bir bankacının izin alma gibi bir lüksü yoktur. Ya hastadır, ya ölüyordur, ya evleniyordur, yada doğuruyordur. Onun haricinde ki sebepler pek hoş karşılanmaz izin için. Farkettiyseniz okul sınavları için izin almakta yoktu saydıklarım arasında. Zaten işe başlayan birisinin sınavlara yetecek kadar izin hakkının olması da zor.

Evet sorun ortada. Şimdi de benimle eşit olamak isteyen var mı? Benimle aynı durumda olan tanıdığım bir kaç arkadaşım var, ve kim bilir kaç kişi daha var bu zorluklarda olan. Yanlış kararlar alan, yada yaşayan. Şimdi bu durumda kilere yardım etmek, el uzatmak çok mu eşitliği bozdu?

Bununla birlikte bu zorlu şartlarda, hem iş hem okul hayatında, bir birilerine yardımcı olan tüm herkese ben buradan kendi adıma teşekkür ederim. Zorlu şartlarda yanımda olan arkadaşlarım; Oğuzhan Turan, Ömer Çanga, Hakkı Bozpolat’a teker teker yürekten teşekkür ederim. Bununla birlikte hiç tanımasa da yardımcı olan bölüm arkadaşlarım; Sedat Kayaalp, Demet Alıcı, Ayşe Pekcan’a ve aklıma gelen gelemeyen tüm arkadaşlara teşekkürü borç bilirim. Bununla birlikte okulda yardımlarını esirgemeyen hocalarıma, iş yerinde anlayış gösteren meslektaşlarıma da canı gönülden teşekkürlerimi sunarım.

Peki şimdi sana da soruyorum? Sen hayatın hangi kulvarındasın? Sence doğrular, yanlışlar nedir? Bu duruma sesin çıkmadan sırtını dönüp gidecek misin yoksa sende düşüncelerini söyleyecek ve bu konuyu yayacak mısın???

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

 • iş mi okul mu (1)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

4

4 comments

 1. Kamer dedi ki:

  Ben çalışıyorum is şartlarım zor hem çalışıp hem dershane olmuyor 🙁 ama bir yandan da universite gitmek hayalim var . Beş yıldır alıştığım icin Çıkmak çok ağır geliyor ama yapacak başka bişey kalmadı 🙁 ücretsiz izin mi alsam moduna girdim . :/

 2. ORHAN dedi ki:

  İnşallah kardeşim, yeni işinin hayırlı olmasını diliyorum bu arada görüşmek üzere

 3. orhan dedi ki:

  Merhaba kardesim interet uzerinden tanismistik hatirlarsin web tasarim icin. her konuda haklisin hic itirazim yok fakat senin adina bir yorum yapmak istiyorum dediklerin disarda is bulma konusunda zorluk cekecek bolumlerde okuyan arkadaslae icin gecerli fakat sen web tasarimindan tut tum isleri yapabiliyorsun buyuk ihtimalle ya da kendini gelistirebilirsin okudugun bolum buna acik zaten. ben ise suan site editorlugune basladim ayrica firma icin flash reklamlar hazirliyorum ve okuyorum ayni zamanda. demek istedigim sen suan ki bilginle bankadan aldigin maasi almasanda belki yarisini alabilcek duzeyde is yapablirsin piyasada calisirsin olmadi baska sekilde. ben hep bilgisayar muhendsligi kazanmak istemistm ben ise isletme okuyorum senin bilgilerine bu konuda sahip olsaydim benim maasim da yuksek olurdu diye dusunuyorum.diger konularda tamamen haklisin bir kolaylik saglama konusunda olabilir hatta cok guzel olur 🙂 eline saglik kardesim guzel yazi olmus. yinede okul bitince sen 5 yikida tamamla alanina don 🙂

  • Değerli Orhan kardeşim; çok haklısın; başka bölümlerde okuyup elinde ki işi bırakamayan arkadaşların da durumu zor. Belki ben bu işi bırakıp şimdiki gelirimin bir miktarını kazanabilcek bir niteliğe sahibim ama bu şuan ki işimi bırakabilceğim sonucunu, malesef günümüz Türkiye şartlarında, doğurmuyor. Benim bu yazıda anlatmaya çalıştığım ana mevzu kendim değildi. Bu durumda olanların sıkıntıları, dertleri yada çevresinde kilere anlatmaya çalıştıkları idi. Bu zorluğu yaşamayanlar, yaşayanlara karşı tutum ve davranışlarında biraz daha dikkatli yada anlayışlı olmaya çalışmasını istemekti. Sadece kendim için de değil, herkes için istenmiş bir durum bu. Allah sana da, bana da ve durumumuz da ki tüm arkadaşlara kolaylık versin.

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları