Kadın Erkek Eşit – Bozuk Terazi

10 Mart 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Blogum da her geçen gün teknolojinin geldiği son nokta ile alakalı bir çok yazı yazmakta veya bilgi vermekteyim. Her geçen gün yeni ürünler çıktığından ve insanın nasıl şaşırdığından bahsediyorum. Ama onca gelişim, eğitim bir yana günümüz de ilişkilerin bundan 20-30 yıl önce ki ilişkilere nazaran daha çok kırılgan olduğuna da şahit oluyorum.

Aslında geri kafalı bir insan değilim; ama bazen şunu düşünüyorum:- Eşitliği” acaba Türk Kültürünün temellerini yıkmak için düşünülmüş bir olay mıydı? Erkekler kadınları ezmesin, kadın-erkek eşit diye sokaklara dökülenler, evde eşlerine eziyet eden erkeklerden sonra; milletin sözü yada gündüz kuşağı programları ile gaza gelerek eşini kesenler…

Kadınlar günü gibi bir zaman diliminde geldi bu yazım ama gerçekten enteresan bir durum. Bence olay yanlış aksettiriliyor. Kadın-Erkek hiç bir zaman eşit değildir ve olamaz. Neden? Aslında çok açıktır bu durum. Erkek asırlardır süre gelen bir olgu içerisindedir. Bunlar; kazanma,paylaşma,koruma gibisinden sınıflayabiliriz.

Kazanma Duygusu

Erkek

Her erkek doğduğu ilk günden, hayatında ki son gününe kadar kazanma hırsındadır. Her zeminde kazanma içgüdüsü ve bu duyguyu paylaşarak kendini gösterme ihtiyacı duyar. Bu sebepledir ki bir erkek kazandığı her hangi bir şeyi paylaşırken zaten mükafatını alıyordur. Nasıl mı? Küçük bir örnek vereyim; bir erkek eğer çalışıp para kazanıyorsa ve ailesini geçindiriyorsa şöyle bir cümle kurmaz: “Ben kazandım. Ben yerim. Hep siz yiyorsunuz birazda ben yeyim.” Çünkü aileyi doyurmak, onlara bakmak bir erkeğin neredeyse genine işlemiş bir duygudur. Bunu bir külfet olarak görmez. Evlendiğinde ailesine bakamayacağını düşünen bir süre bekar erkek bulabilirsiniz. Bu da bu tezime örnek olabilir.

Bayan

Çalışan günümüz bayanları; kazandığınız parayı her ay koşulsuz ve şartsız bir şekilde getirip de eşinize teslim eder misiniz? Bazılarından “Evet” duyar gibiyim. Peki eşiniz ile bir mevzudan dolayı kavga ediyorsunuz. Ortam gerildi ve bir şekilde maddiyata geldi. Çıkartıpta şu lafı eder misiniz? “Ben kazandım.” Yine evet diyenler var mı? İşte bu cevap bir erkeğe söylenebilecek belki en ağır laflardan biridir. Çünkü erkek eşinin altında maddiyat konusunda ezilmiş gibi hisseder kendini ve olay iyice alevlenir. Bu sebepledir ki kazanma duygusunda kadın-erkek eşit değildir. Kadın bu konuda erkeğe göre daha bencil ve her an yaptıklarını öne çıkartarak öne geçme isteğinde bulunabilir.

Paylaşma Duygusu

Erkek

Yukarıda ki konu ile alakalı aslında. Erkek kazandıklarını (maddi, manevi) paylaşarak taktir görmek istediği için paylaşımcılık ruhu daha gelişmiştir. Örnek vermek gerekirse; bir erkek arkadaşlarının gazı ile yada onlara bir jest yapmak için topluca gidilmiş bir yerde ki hesabı ödeyebilir. Yada başka bir örnek; bir bay-bayan yemekteyken hesap her zaman bay tarafından ödenir. Ne alakası var diyorsun değil mi? Diyorum ki madem eşitiz neden bu durum sanki TCK yer alan bir madde gibi her yerde, her ırkta ve dilde aynıdır.

Bayan

Bayanlar da paylaşımcıdır elbet. Hatta bazen o kadar paylaşımcılardır ki sınırları zorlarlar. Mesala eşinin eskilerini, yada eşi ile kavgalı ise eşinin sevdiği her hangi bir şeyi paylaşma konusunda üstlerine yoktur. Kendi eşyalarının da işine yaramayan yada yenisi gelenleri varsa onları çok iyi paylaşırlar, yada yenisi alınacaksa. Hatta bayanlar bir başkası ile farklı kıyafeti bile paylaşmayı kabullenemezler.(Aynı kıyafet ile pisti olma olayı) Anlaşıla bu konu da da eşit olamadık bayanlarla.

Koruma Duygusu

Erkek

Her erkek başta kendisi olmak üzere tüm yakınını korumak ile kendini görevlendirmiştir. Ve bu görev her hangi biri tarafından verilmez. Erkek direk mesuldur bu durumdan. Yani bir amca kızı bile bir erkek için öz kardeşten ayrılmaz, eğer güvenlik söz konusu ise. Her daim kendini bir tehlike karşısında ön plana atabilir, gözü durumu kesmese bile. Hatta yanında bir bayan varsa artık dayak yiyecek olsa bile en ön safta gider ki bayan arka planda kalsın, ” Vay be” desin diye. Akılsızcadır, ama sonuç olarak bayanı koruyan bir eylemdir.

Bayan

Bayanlar karanlıkta duramaz, her yerde yatamaz, her çataldan yemek yemez, her tabağı beğenmez… ve daha nicesi. Bayanlar daha kendini koruma konusunda bile sıkıntı çekmektedirler. Aranızda ilk yatacağı yerde o geceyi uyumadan geçirenleriniz vardır. Yani sıcak yatak, döşek var ama uykusunu yeni bir yer diye koruyamayan bir durum. Belki o anda erkeğin horultusu bile eşine güç verebilir, onu bu korkusundan koruyabilir(Yada tam tersi bir patırtı ile o horultu kesilebilir:) ).

Çok özür dilerim çok uzattım biliyorum. Ama gerçekten kadın ile erkek eşit olamaz onu söylemek istedim. “Yıllardır erkeğe verdiler gazı ‘Sen erkeksin, yaparsın, tutarsın.!’ diye. Şimdi de kadın-erkek eşit diye o gazı almaya çalışıyorlar.” Bayanlar biz eşitiz diye bağıracaklarına “Kadına Zulüm Etmeyin” diye bağırabilirler, işte o zaman haklılar derim. Bay ile bayan saygı,sevgi ve anlayış konusunda eşittirler. Yoksa boş lakırtı ile olmaz.

Bu yazı tamamen genelleme yapılarak yazılmıştır. Bu yazıyı kendine hakaret olarak alan kişi yada kişiler olursa eğer; Ben sizi tanımıyorum ki hakaret edeyim. Bilirsiniz ki şöyle bir söz vardır; "İstisnalar kaideyi bozmaz." Demek ki siz onlardansınız.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

 • heryeringösterekızlar (35)
 • her yerini gösteren kadınlar (32)
 • amını gösteren kadınlar (19)
 • her yerini açan kadınlar (13)
 • AMINI GÖSTEREN KIZLAR (12)
 • heryerini gösteren kadın (12)
 • heryerini gösteren kızlar (11)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

4

4 comments

 1. Nursemin Aydın dedi ki:

  çoğu günümüz kadınlarının yaptığı erkeklerle kendilerini aynı kefeye koymak. Aslında bunun böyle olmadığını bayanlarda bilir ama bunu gurur meselesi yaparak kabullenmek istemezler.Mesela kadının en başarılı olduğu alan ailesinin,evinin düzenini sağlamak güzel,hayırlı nesiller yetiştirmektir bir erkeğe bu görevi versek altından kalkması cok zor olur.Aynı şekilde bir kadına gece gündüz çalış evine ekmek getir,maddi açıdan bütün sorumluluklar senin dense kaç gün dayanır tartışılır. İki taraf içinde bunları yapamaz demiyorum yapar belki ama nekadar sağlıklı sonuçlar doğurur tartışılır.Çünkü fıtrata aykırı.Özetle her cins yerini ve olduğu yerdeki değerini bilse bu sorunlar ortadan kalkar diye düşünüyorum.

 2. Yasemin Aydoğdu dedi ki:

  paylaştığın bu tezde haklı oldugun yerler oldugu gıbı haksız kabul edenlerce haksız olabılecek noktalar yok değil.
  ama bu tamamen tezine dogru veya yanlıs muhrunu vurmaya da yeterlı degıl.
  bence kısmına… gelırsek : haklısın kadın erkek eşit değildir ama oyle toplumlar gectı kı kadınlar ezıldı yakıldı gomuldu su an boyle cahılıye devrı hallerı bulunmasa da bunlar kadınların zamanında degersız goruldugu delıllerını ıspatlar.
  kadınların calısmasında ele aldıgın konuya yaklasımım ıse;gunumuz cagı geregı kadınların ıhtıyacı gecmıse nazaran daha fazla.erkeğe maası teslım etme oncekı kusaklarda kalmıs bızım cagımızda bunun olacagını sanmıyorum. erkek evet evı gecındırır laf etmez dedıgın gıbı o bunun gorevıdır kulturel olarak da dınsel olarak da bu boyle kabul goren bır olgudur. ama bu demek degıldır kı erkek nasılsa calısır kadın calısmasın…. tabıkı hayır gereklı gereksızz daha fazla ıhtıyac bulur kadın kendıne… her masraf da esden ıstendıgınde bıraz abes olabılır bır erkek berbere gıder 10 lıra ıle ısını halleder bır bayan kuafore gırse 5o tl den asagı cıkmaz bır erkek magazaya gıder 100 lıra ıle gıyınebılır bır bayan magazaya gırer 300 den asagı cıkmaz gıbı mısaller. bazılarımıza bu mısaaller abartı gelse de daha uc noktada yasayan ınsanlarımızın mevcut oldugunu unutmamalıyız.kadın calısmalı calısmazsa olmaz demıyorum ama ev ıslerıne cocuk bakımına esıne ılgısıne vakıt ayırabılecek kadar zaman bulabılecegı ıslerde hem sosyallık ıcın hem de maddı destek ıcın calısabılır.
  haaa kadınız haklıyoız hakkımızı alırızz gıbı sloganları ben de hos bulmuorumm sonucta kadın erkekler gıbı guclu degıl her zmaan bır korunmaya bır destege ıhtıyacı var bu fıtrat geregı bır sey zaten .
  yanı uzatmak degıldı amacım ama bıraz oyle oldu;kadın her yerde her zaman agırlıgını koyup yerını bılmelı bu demek degıldırr ezın kadınları kadın erkek esıttır demıyorum ama erkek ustundur de demıyorum. Allahu teala bıle kadına onem vermıs kuran da kadınlar suresı varken erkekler suresı yoktur nısalar her kes kul nazarında degerlendırılmıs kımse ne cınsıyetle ne malla mulkle ne soyla sopla ustun olamaz peygamber efendımızın de dedıgı gıbı ustunluk ancak takva ıledır. kımse kımsenın de ıcını bılemez. takva kalbıdır kalpte olanı ancak yerın ve gogun yaratıcısı noksan sıfatlardan munezzeh olah ALLAHU teala bılır.

 3. Hacer Sarı dedi ki:

  Ben kadın-erkek eşitliğini kabul etmeyenlerdenim. Erkek daima üstündür, yazıyı incelediğinizde de fark edeceksiniz. Başka söze ne hacet.

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları