Maddi Trafik Kazası

13 Şubat 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Belki biraz tatsız ama günlük hayatta araç kullananların başına gelebilecek bir konu üzerine başımdan geçenleri anlatmak istedim. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük illerde yaşıyor ve araç sahibi iseniz ve başınıza her hangi bir maddi olayı gelmedi ise ve konu hakkında da bilgi sahibi değil iseniz bu konu dikkatinizi çekebilir.

Ankara’da seyir halindeyken aracın biri bir anda yola fırladı ve maddi hasarlı bir trafik kazası yaşamıştım. Allah’a şükür can kaybı yada yaralanma olmadı. O anda araçları hareket ettirmeden araçların fotoğraflarını çektim. Diğer araç sürücüsü de hatalı olduğunu kabul edince araçları trafiği açmak için kenara çektik. Daha sonrasında en yakın kırtasiyeden kaza ile alakalı tutanak tutmak için iki form alıp doldurmaya başlamıştık ki adam bir anda heyecanlanmaya falan başladı. Ve sonrasında olay yerini terk ederek kaçtı.

Sonrasında 155 i arayarak yerimi ve olayı izah ettim. Karşı tarafın olay yerini terketmiş olduğundan dolayı ne olursa olsun suçlunun karşı taraf olduğunu söylediler. Kaza hakkında ifadem alındı, muayenem yapıldı ve karşı taraftan aracımın maddi hasarının karşılanması adına davacı oldum.

Emniyette ki memurların da sözü ile biz aracımızı yaptırdık. Sonuçta elimde çekilmiş fotoğraflar, aracın plakası mevcuttu. Kesin suçlu bulunur ve parası alınarak bize geri verilir düşüncesindeydik. Aradan zaman geçti ve davanın sonucunu öğrenmek için Ankara Adalet Sarayına giderek dava hakkında bilgi almak istedim. Sonuç olarak boşuna beklediğimi öğrendim. Çünki emniyet vasıtası ile açtığım davada kamu tarafından her hangi bir sıkıntı olmadığı( Burayı açmak gerekirse; kazada can kaybı yada yaralanma olmadığından ve sadece maddi hasar olduğundan) takipsizlik kararı alınmış. Ve maddi konuda karşı tarafa hukuki dava açma hakkımı saklı tutmuş.

Biz paramızı alacağız diye beklerken Adalet Sarayında bir de dava açma peşine koşturduk ve oradan aldığımız bir bilgiye göre de bu tarz durumlarda, maddi hasarlı trafik kazalarında, her daim takipsizlik kararı verilirmiş. Kaza esnasında savcı ile hasar tespiti yapılarak direk hukuki dava açılması ve direk o dava ile ilgilenilmesi gerekiyormuş.

Allah kaza bela vermesin ama olur da başına bu tarz bir olay gelen olursa bilgilendirmiş olduk.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

 • kaza yeri terk bildirim tutanağı (33)
 • trafik kazası olay yeri terk (20)
 • kaza yeri terk tutanağı (18)
 • kaza yeri terk (14)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

1

1 comment

 1. cenk dedi ki:

  bende benzer bir süreci yaşadım.

  siz hukuki dava açtıktan sonra da mı bir sonuç alamadınız?

  en son söylediğiniz ;kaza esnasında savcı ile hasar tespitini ne şekilde sağlayacağız peki?

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları