Mevlid Kandilinde Ne Olmuştur?

14 Şubat 2011 by Nursemin ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Mîlâdın 571, Rebîülevel ayının 12.gecesi, (Nisan ayının 20.günü)pazaertesi gecesi sabaha karşı Mekkede Peygamber Efendimiz, Hz.Muhammed-ül Mustafa Sallallâhü Aleyhi Vesellem dünyâyı şereflendirdi. Bu gecenin, geceler içinde benzeri yoktur. Bütün alem bu geceyi bekliyordu.

Kâinâtın en azametli hâdisesi bu gece vukûa gelmiştir ve Peygamber Efendimiz’in doğduğu bu gecede dünyâda fevkalâde hâdiseler olmuştur. Şöyle ki:


• Devrin en büyük devleti Kisrâ’nın sarayında, mimarların mühendislerin yıkılmaz diye rapor verdiği on dört sütun çöktü.
• Gece bir yıldız doğdu ve bunu gören Yahudi bilginleri Peygamber efendimizin doğduğunu anladılar.
• Zaman insanların mukaddes saydıkları Sâve Gölü de yine o gece bir anda suyu çekilip, kuruyuverdi.
• Şam tarafında bin yıldan beri suyu akmayan ve kurumuş olan Semave Nehrinin vadisi de, o gece su ile dolup taşarak akmaya başladı.
• Yine o gece Mecusîlerin yani ateşe tapanların bin yıldan beri yanmakta olan kocaman ateş yığınları anîden söndü.
• Müşriklerin Kâbe üzerine koymuş oldukları putlar devrilip kırıldı. Onların, hâşâ, Allah diye tapındıkları putları küp kırığına dönmüştü.
Bütün bunlar çok mühim bir şeye işâret ve beşâretti. Çünkü, Hak gelmiş, bâtıl zâil olmuştu. Hakkı telkin ve tebliğ edecek olan Kâinâtın Efendisi, Peygamberler Peygamberi, Fahri âlem, Muhammed’ül Mustafa (Sallallahu Aleyhi Vesellem) doğmuştu. Bu gece o kadar büyük ki işte bu yüzden  bizlerde  bu bulunmaz değerdeki geceyi en güzel şekilde geçirelim.
Peki neler yapmalıyız?

Mevlid kandilinde yapılabilecek ibadetler:
• Bu gece ve bu ay içinde mümküm olduğu kadar salât-ü selâmı (Salât-ı Nâriye, Salât-ı Münciye ve Salât-ı Fethiye) çok okumalıdır.
• Bu gecenin manevi zenginliğinden yararlanmak için bir tesbih namazı kılmalı, bol bol salavat getirmelidir. (ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNE  VE NEBİYYİNE   MUHAMMED gibi.)
Bu haftanın  en mübarek şekilde geçirilmesi dualarımla tüm din kardeşlerimin mevlüd kandili mübarek olsun….

Yazar Hakkında

Anadolu Üniversitesi İlahiyat Bölümü öğrencisi.
Nursemin ÖKSÜZ
Nursemin ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

  • mevlid kandilinde ne olmustur (18)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları