Microsoft’ta Nasıl İşe Girerim?

16 Ekim 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Bir çok bilgisayar mühendisi arkadaş, okuduğu süre içerisinde öğrendiklerini pratik etmeye çalışır. Gerek evde kendi kendine projeler düşünerek, gerek kimi iş yerlerde çalışarak. Üniversite bitince de tabi ki de okulunuz ile alakalı bir işe girmektir hedef. Peki size desem ki; zamanında yanında çalıştığınız insanlar yada yaptığınız projeler ile irtibata geçeceğiniz insanlar sizin bir işe girmeniz de etken rol oynuyor, ne yapardınız?

Okul Hayatı Önemli

Okul hayatınız da ki aktiviteleriniz, arkadaş çevreniz ile yaptığını projeler, uygulamalar hem sizin sosyal hayatınızı, hemde okulda ki bilgilerinizi pratik yapmanızı sağlayacaktır. Başlar da amacı olmadan yapılan proje yada uygulamalarınız olsa da, daha sonradan bölümde ki öğretmenleriniz ile, arkadaşlarınız ile konuşarak öğrendiğiniz bilgilerle nasıl bir uygulama yapacağınızı tartışabilirsiniz. Ve bu davranışınız çevreniz ve öğretmenleriniz tarafından akılda kalıcı bir hareket olabilir; ki daha sonradan yapmış olduğunuz bu davranışlar bir iş hayatında size artı olarak geri dönebilir. 

İlk İş Deneyimleri

Okul hayatından sonra bir iş hayatına girip orada uyum sağlayabilmek ve en önemlisi bir bilgisayar mühendisi için birden fazla kişi ile kodlama yapabilmek gerçekten büyük bir tecrübe olmakta. Çünkü ortak bir iş sorumluluğu, iş bölümü, eş zamanlı ilerleme ve birilerinin kodlamasını anlayabilme ve birilerinin de sizin kodlamanızı anlaması… Bunlar zamanla daha iyi yerleşecek ve anlaşılacak şeyler aslında. İşte bu iş deneyimleriniz size bildiklerinizi ile alakalı yeni tecrübeler katacaktır.

Peki ?

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Belgin Ertam’ın yayınlamış olduğu blog yazısına göre CV siyle Microsoft’a çalışmaya gelen kişilerin ilk önce okul hayatı ve vermiş oldukları referanslar ile irtibata geçildiğini vurgulamakta. Verilmiş olan 4-5 referanstan en az 2-3 tanesinin arandığı ve bu görüşülen referanslardan işe başlayacak olan kişi ile alakalı; çalışma azmi, istikrarı, düzen, uyumu gibi önemli bilgiler alınmakta. Bu sayede Microsoft bünyesinde çalışacak kişilerin çalışma alışkanlıklarını kendisi değil, daha önceki iş hayatlarından öğrenerek ona göre çalışanlarını seçmekte.

Anlaşılan o ki ne olursa olsun, iş hayatına atılmalı ve sabırlı bir şekilde çalışmalısınız. Çünkü yaptıklarınızın bir gün olumlu yada olumsuz bir şekilde önünüze konulacağını unutmamanız gerekmekte.

 

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları