Mühendis Bağışı

24 Mart 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

önemli bir kişisel vazifedir. Normal şartlarda 3-4 ayda bir kan vermek insana hem kendi vücudu açısından hem de bir hayat kurtarabilmek açısından önemli bir durumdur. Böylesi bir durum da Üniversitesi Mühendislik Fakültesine gelen Kan Merkezi yetkilileri ile bugün  yaparken biraz acı biraz tatlı bir sohbet ettik.

Peki kan vermenin faydası nedir? Kan vermeden önce ölçümler yapılırken görevli bir arkadaşa bu soruyu yönelttim. Cevaben şunları söyledi; “İnsan vücudunun yedi de biri kan ağırlığından oluşur. Bu miktarın üzerinde kan bulunan vücutta kalp daha hızlı çalışır. Çünkü pompalaması gerekenden daha çok kan vücutta dolanmaktadır. Buda sizi diğer insanlardan daha çabuk yorulmanıza, yorgun düşmenize sebep olur.” diyerek kısaca durumu özetledi.

Hangi kan grubu daha değerli? İki gündür Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesininde bulunan ekip yaklaşık 180-200 kişiden kan aldıklarını ve bunun %35 kadarının A grubu sonrasında ise yaklaşık %30 ile sıfır grubu takip ettiğini söyledi. En değerli kan grubu diye bir durumun aslında olmadığını, bir toplulukta hangi kan grubu yoğunluktaysa o kan grubuna daha çok ihtiyaç olduğuna değinen yetkili, yarın da fakültede olacaklarını belirtti.


Bu arada Mustafa DANACI hocamızın da teşvikleri ile bugün Bilgisayar Mühendisleri olarak hep birlikte kan bağışında bulunduk. Ama arada gaziler de olmadı değil.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

2

2 comments

  1. Nursemin Aydın dedi ki:

    her açıdan takdir edilesi bir davranış. tebrikler:)

    • Her vatandaşımız keşke bu onuda daha dikkatli olsa. Kim bilir bizim güle oynaya verdiğimiz bağışlar kimlerin yüzünü güldürecek.

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları