Nasıl Laptop Alınır?

10 Ocak 2010 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Bana gelen sorulardan kimi arkadaşların hangi laptopu almak konusunda sorunlar yaşadığını anladım ve hangi laptopu almaları gerektiği konusunda biraz fikir vermek istedim. Laptoplar arasından ki farklardan,gereken özelliklerden,hangisinin tercih edilmesi gerektiğinden, hangisi bunlardan bahsedeceğim.

Laptop alırken en çok dikkat edilmesi gereken durum alacağınız laptopun markası,özelliği yada görünümünden önce sizin ne istediğinizdir. “Peki ne istiyorum?” sorunusunu biraz açmak gerekirse;

 • Laptopu ne için kullanacağım? (İş,oyun)
 • Hangi benim için öncelikli? (Kamera,Bluetooth,Parmak yada Yüz Okuyucu..)
 • Laptopu nerede kullanacağım? (Evde sabit olarak,Her an her yerde)
 • Şarj süresi benim için ne kadar önemli?

Yukarıda ki başlıklar ne istediğiniz konusunda size bir fikir vermiştir umarım. Sıra geldi ne istediğinizi belirlediyseniz alacağınız laptop için kriterleri belirlemekte. Ben laptopları 3 sınıfta incelerim genelde;

 1. İş amaçlı,uzun şarj süreli,küçük boyut ve ağırlıkta,her an yanımda olması gereken laptop(yada netbook) tipleri
 2. Oyun amaçlı genelde evde kullanılacak olan dışarıda uzun süre kullanılmayacak performans laptop tipleri
 3. Hem iş için taşınabilirliği olan hemde oyun amaçlıda kullanılabilen laptop tipleri

Yukarıda ki başlıklardan sonra ne istediğiniz konusunda aklınızda bir fikir oluşmaya başlamıştır. Yukarıdaki başlıkları biraz daha açalım;

1-)İş Amaçlı Laptop/Netbooklar

 • AĞIRLIK: Bu tipte ki laptoplar gramaj olarak 1.8 kg ile 2.2 kg arasında değişebilir.
 • PİL GÜCÜ: En önemli özelliği pil şarjının uzunluğudur.Günümüzde pillerinde geliştirilmesi ile 8 saat kadar kullanım süresi olan piller vardır.
 • EKRAN BOYUTU ve ÇÖZÜNÜRLÜK: Bununla birlikte önemli bir özellik ise ekranın boyutu ve çözünürlüğü. Genel olarak 10″ ile 13″ arasında olabilir. Ama eğer çalışmalarınızı ekranda tam olarak görmek istiyorsanız(yani açtığınız bir internet sayfasını tam olarak görebilmek gibi yada kodlama yaparken habire ekranı sağa sola kaydırmamak için) ekran çözünürlüğüne de dikkat etmeniz gerekiyor. Bu sebeple 1366 x 768 gibi bir çözünürlük için ekran boyutunuzun en az 11″ civarında olması lazım. Daha küçük boyutlu ekranlarda çözünürlük 1024*800 gibi seviyelere düşmektedir. Buda sayfaları görüntülemede sıkıntı çıkartabiliyor.
 • İŞLEMCİ GÜCÜ: Bu tip laptop/netbook lar pil ömrünün uzunluğu için genelde intel atom tipli işlemciler tercih edilmektedir. Bu işlemciler size bir çok ofis işleminizi yapmakta,chat tarzı işlemlerinizi kolaylıkla yerine getirebilmekte,orta seviye grafiksel işlemlerinizi ve bir çok kodlama dili ile çalışmanıza imkan sağlayacaktır.
 • RAM-BELLEK: Gününmüz laptop/netbook ları genelde Microsoft Vista yada Microsoft Windows 7 işletim sistemi ile satıldıklarından üzerlerinde 2 GB ram ile satılmaktadırlar. Ama dikkat etmeniz gereken olay ise laptop/netbook unuzun ileriki zamanlarda da kullanabilmeniz için toplam kaç ram slotu(ram yatağı) olduğunu ve maximum kaç GB ram desteklediğini öğrenmenizde fayda var. İlerleyen zamanlarda ram yükseltme yada yenileme yapma ihtiyacı duyabilirsiniz. Ram da bir önemli konu ise laptop/netbook üzerinde ki ramların DDR2/DDR3(ram tipi) mü ve 400/533/600/800 Mhz (ram hızı) hızlarını kontrol etmeniz.Haliyle yüksek rakamlılar düşük rakamlılardan daha hızlı olacaktır.
 • SES ve MULTIMEDYA: Pil gücünün öneminden dolayi bu cihazlar dışarı çok fazla ses vermezler genelde. Hafif sessiz bir ortamda size yetecek kadar ses verirler. Lakin ses çıkışından kaliteli ve yüksek seslere erişmenize imkan veren cihazlar seçebilirsiniz.

2-)Oyun Laptopları

 • AĞIRLIK: Bu tipteki laptoplar tamamen performan amaçlı üretilmektedir. Bu sebeple taşınabilirlikten ziyade hıza önem verilir ve en 2.9 KG kadardırlar. Hatta örnek vermek gerekirse 9 KG a kadar laptop bile gördüm.
 • PİL GÜCÜ: Bu laptoplarda pil gücü oyun konumunda(bilgisayar yüksek performansta çalışırken) çok fazla uzun gitmeyeceği bilinmeli. Ama dışarıda düşük performan ile kullanılma durumunda 3 saate kadar(pil yeni iken) dayanabilirler. Ama pildeyken oyun oynamak isterseniz bu süre 1 saate kadar inebilir.
 • EKRAN BOYUTU ve ÇÖZÜNÜRLÜK: Bu tip laptoplar kullanıcının gözüne hitap ettiği için öncelikle HD boyutlarda yani en 16″ olabilmektedir. 15.4″ ekranlar HD değildir.(HD çözünürlük 1980*1020 boyutundadır ve 15.4″  ekranda bu çözünürlüğü elde eden bir laptop görmedim) Ekran kartınız yüksek özellikte olması gerekmektedir. 64 yada 128 bit(kısaca renk sayısı) 512/1024 MB ram kapasitesi ve paylaşımsız ekran kartları kullanılır. Örnek vermek gerekirse Nvidia 8600 GS heralde en alt sayılabilecek bir marka model olabilir.
 • İŞLEMCİ GÜCÜ: En önemli beklenti hız olduğu için önemli parçalardan birisi olan işlemci bu bilgisayarlarda yüksek hızlardadır. Örnek olarak İntel Core 2 Duo 2.0 işlemciler en alt seviye diyebiliriz.(Çift çekirdeklidir.) Üst sınır olarakda 4 çekirdekli işlemciler yada piyasaya yenice sürülmüş olan (laptoplarda henüz pek aygın olmasada) İntel i7 işlemciler örnek verilebilir.
 • RAM-BELLEK: Bu tip bilgisayarlarda yoğun grafiksel oyunlar yada yazılımlar kullanılacağı varsayılarak  en az 2 GB lık DDR2 800 Mhz ram kullanılabilir. Ama 4 GB lık DDR3 ramlar daha çok sizi memnun edecektir.
 • SES ve MULTIMEDYA: Oyun oynarken yada film izlerken keyif için ses kalitesi,siddeti ve berraklığı önemlidir. Bu laptoplar da Dolby Surround gibi özelliklerin yanında bas sesleri iyi verebilmesi için küçük bir Subwoofer olması da bir avantajdır.

3-) Her İş İçin Laptop

 • AĞIRLIK: Sizin laptopu taşıma sıklığınızla ters orantılı olarak kiloda siz karar verebilirsiniz.
 • PİL GÜCÜ: En az 3 saat kullanım süresi sunmalı ve yazılımsal,donanımsal olarak güç tasarufuna destekli olması sizin için bir avantaj olacaktır. Ama oyun oynama durumunda pil sürenizin azalması normal olacaktır.
 • EKRAN BOYUTU ve ÇÖZÜNÜRLÜK: Taşıma durumunuda göz önünde bulundurarak 15.4″ yeterli olacaktır. Bu boyutta ki  ekranda 1280*1024 boyutlarında çok rahat bir görüntü alabilirsiniz. Hem internette hemde oyunlarda size yeterli gelecektir.
 • İŞLEMCİ GÜCÜ: İşlemci gücü İntel Core 2 Duo (Çift Çekirdekli) olmasında faydası var. Oyunlarda size daha az sıkıntı çıkaracaktır.
 • RAM-BELLEK: Bu laptoplar için 2 GB DDR2 800 MHz ramlar yeterli olacaktır.
 • SES ve MULTIMEDYA: Laptopu en çok hangi alanda kullanacaksanız(iş mi eğlence mi) ses özelliğini ona göre tercih edebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi laptop alırken dikkat edilmesi gereken bir kısım özellikleri belirledik. Bundan sonrası ise sizin maddi durumunuza göre değişmektedir. Bununla birlikte ek özelliklerde (kızıl ötesi,bluetooth,kamera..) sizin modeli belirlemenizde etken olacaktır.

Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlerleyen zamanlarda yukarıda ki 3 sınıf laptopa örnek ve laptop incelemeri ile karşınızda olmaya çalışağım. Yorumlarınızı,laptoplarınız ile ilgili deneyimlerinizi,sıkıntılarınızı iletebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

 • iyi bir laptopta olması gereken özellikler (212)
 • iyi bir laptopun özellikleri (132)
 • iyi bir laptop özellikleri (129)
 • en iyi laptop özellikleri (111)
 • iyi laptop özellikleri (96)
 • bir laptopta olması gereken özellikler (92)
 • en iyi laptop 2010 (83)
 • laptopta olması gereken özellikler (65)
 • en çok tercih edilen laptoplar (53)
 • laptop (52)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

9

9 comments

 1. aylincelik dedi ki:

  Çok teşekkürler, emeğine sağlık, güzel bir yazı olmuş, çok yardımcı oldu..

 2. seyhan aksoy dedi ki:

  2 çekirdekmi tohıbamı alayım 4 çekirdek hp mi kararsız kaldım ikisinden birini seçmem lazım

 3. arif dedi ki:

  İşte bu süper bir cevap olmuş teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.

  • Mac_Admin dedi ki:

   Rica ederim Arif Bey. Bilgi paylaştıkça anlam kazanır. Eğer anlatabildikse ve bir faydası olacaksa ne mutlu bize. Sitemizi takip ettiğiniz için teşekkür ederim.

 4. Arif dedi ki:

  Yanlış Bilgi ….

  İntel sitesinden alıntıdır..

  Intel® çift çekirdekli teknolojisini içeren Intel® Pentium® işlemci gündelik bilgisayar işlemleriniz için mükemmel notebook performansı, düşük güç tüketimi ve çoklu görev özellikleri sunar.

  Çalışma prensibi…

  Aynı frekansta çalışan tek bir fiziksel pakette bağımsız iki işlemci çekirdeğini çalıştırır. 2 MB’ye varan paylaşımlı L2 önbellek ve 800 MHz Ön Veri Yolu içerir.

  Kaynak : http://www.intel.com/cd/products/services/emea/tur/processors/pentium_dual-core/387024.htm

  Üsteki yazıyı hazırlayan biri olarak daha iyi bir cevap beklerdim.

  • Mac_Admin dedi ki:

   Core 2 Duo İçin
   Intel® çok çekirdekli işlemci tek bir fiziksel pakette iki bağımsız işlemci çekirdeğini bir araya getirerek daha yüksek çoklu görev performansı sağlar

   Kaynak: http://www.intel.com/cd/products/services/emea/tur/processors/core2duo/315905.htm

   Core Duo İçin
   Aynı frekansta çalışan tek bir fiziksel pakette bağımsız iki işlemci çekirdeğini çalıştırır. 2 MB’ye varan paylaşımlı L2 önbellek ve 800 MHz Ön Veri Yolu içerir.

   Kaynak: http://www.intel.com/cd/products/services/emea/tur/processors/pentium_dual-core/387024.htm

   Bu iki yazıyı iyi bir şekilde irdelerseniz size söylemeye çalıştığımı anlarsınız. Firmalar bilgisayar terimlerini ustalıkla kullanırlar. Durumu açmak gerekirse Arif Bey;
   Core Duo; fiziksel tek yapıda cift çekirdek varmış gibi sanallaştırarak çalışır.
   Core2Duo ise fiziksel işlemci içerisinde fiziksel(sanallaştırılmamış) 2 ayrı çekirdek yapıda çalışır.

   Umarım daha açılayıcı olabilmişimdir.

 5. Arif dedi ki:

  Core 2 Duo (cift çekirdek) yazmışsınız, sizce Core duo Çift çekirdekmidir yoksa değilmidir ?

  • Mac_Admin dedi ki:

   Core Duo lar tek işlemcili Core 2 Duo lar ise çift işlemcilidir. Yani Core Duo 2.4 MHz niye Core 2 Duo 2.0 MHz den ucuz diye sorarsanız cevabıda budur bir anlamda.

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları