NetBeans ve PHP Kodlamak

20 Ocak 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Tasarımcıların yada kod yazanların en çok sıkıntı yaşadığı olay kendilerine göre bir derleyici bulabilmeleridir. Çünkü akıllıca tasarlanmış bir derleyici kod yazarının işini gerçekten kolaylaştırır.

Peki iyi bir derleyici nasıl olmalı?

Php tasarımlar yaparken derleyici olarak bir çok kullandım. Bir kaç örnek vermek gerekirse DreamWiever, Php Designer gibi. Ama bugün internette bir arama yaparken isimli bir program gördüm ve hemen indirerek kullanamaya başladım. Peki DreamWiever gibi yıllardır piyasa olan bir programı bile bıraktıran özellikleri neydi?

Bahsi geçen program NetBeans. İşte bu programda kullanıcının bağlantı kurduğu tüm dosyalarda ki değişkenler, fonksiyonlar, sınıflar, bu fonksiyon veya sınıflara ait şablonlar, fonksiyonların nasıl kullanıldığı, css düzenlemesi yaparken kullandığınız id yada class isimlerinin direk listelenebilmesi, hatta PHP ye ait ana fonksiyonları yada terimleri kullanırken ilgili eleman ile ilgili php manuel bilgisi gözükmekte. Bu özellikler ise kod yazarının yanlış yapmasına, bir bilgi aradığında sağa sola bakarak zaman kaybetmesine engel oluyor.

NetBeans da ki bir bölüm ise sizin tüm taglerini takip edebilmesi ve temsili taglerin sayfa üzerinde duruşunu listelemesi. Tam anlatabilmek için kısaca örnekleyeyim. Mesala kod yazarken divleri bir anda karıştırabilir ve sayfayı alt üst edebilirsiniz. Şimdiye kadar ki programlarda yorum satırı atarak karıştırmamaya çalışırdım. Ama NetBeans temsili şemasında hangi div hangisinin altında çok rahat kontrol edebiliyor ve kod yazdıkça canlı bir şekilde değişiklikleri izleyebiliyorsunuz.

Program aslında çok kapsamlı düşünülmüş. Sitesine girdiğiniz de programın bir çok paketini görebilirsiniz. Programı yapan firma kod yazarının ihtiyaçlarına göre programı paketlere ayırmış. Java Se, Java FX, Java, Ruby, C/C++ gibi ayrı ayrı paketler bulunmakta. Ama ben buların hepsini istiyorum derseniz tek paket altında da indirip programı sisteminize kurabilirsiniz.

Ve en güzeli program tamamen ücretsiz olması. Hatta otomatik güncellemeleri ile programı aktif olarak da kullanabilmektesiniz.

Aşağıda NetBeans ile alakalı bir tanıtım videosu bulunmakta.

NetBeans sizinde dikkatinizi çektiyse aşağıda ki adresten güncel versiyonunu indirebilirsiniz.

NetBeans İndir

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

  • netbeans php dersleri (46)
  • php tasarım programı (39)
  • programı (28)
  • netbeans php (20)
  • netbeans ile php (15)
  • netbeans dersleri (11)
  • tasarım kodlama programı (10)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları