Öğrenci ve Uyku

27 Şubat 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

ile öğrenci arasında enteresan bir bağ vardır. Aslında bu konuyu yazan ben olmak istemezdim ama yandaki resmi görünce kendimi tutamadım ve yazmaya karar verdim.

Öğrenci insanı; zaman, mekan fark etmeksizin, bir çoğu genel olarak uyuyabilir. Öğrenci evlerine ait bir çok fotoğraf internette mevcut. Onlardan bir kolaj yapıp göz önüne koymaya gerek yok. Ama uykuya bu denli yatkın olan bir insan; yeri geliyor PES oynamak için, gece bir biri ile muhabbet etmek için, televizyon yada halı saha maçı için, uykudan fedakarlık yapabiliyor.

Tabi bu fedakarlık öğrenciye bir fedakarlık daha yaptırmak zorunda (!) bırakıyor. İnsan vücudu bu yetersiz uykuyu ve sağlıksız şartlarda uyu-yamamanın acısını derste uyumakla çıkartıyor.

 

Derste uyumak ise esas konumuz aslında. Derste uyumayı bir keyif haline getirenler için bu konu. Rahatsızlık sebebi ile uyuyanlar istisnai bir durum konu için. Derste; kafa sıra ile tümleşik, elde kalem, gözün biri aralıklar halinde sınıfı yoklayan, kulağın biri altta kalmaktan uğultulu, diğeri ise hocanın sesini hikaye tonuna bağlayan bir sistem ile varlıklarını sürdürebilirler.

Tabi bunlar arasın çok çeşitli modeller de bulunmakta. Uyurken gözü açık tutabilenler, hoca soru sorsa bile anında “sleep mode” çıkıp cevap verip geri “standby mode” çok rahat bir şekilde dönebilenler. Yukarıda ki resim gibi enteresan teknikler de bulanlar olabilir. Gerçek hayattan bir kare daha yan tarafta sizler ile birlikte.

Eğitim sistemimizde masal anlatır gibi, tek ses tonu ile, sadece yazı okumak ile anlatıldığını düşünen öğretmenler oldukça; bu sektör daha ilerilere gider. Buralarda kalmaz yurdum öğrencisi bu olayı çok yukarılara taşıyabilir.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

  • derste uyuyan öğrenci (21)
  • derste uyumak (17)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları