Öğrenen Kamera Yazılımı

23 Kasım 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Bir çok aksiyon yada bilim kurgu filmlerde görmüşsünüzdür belki; insanların yüzlerini takip eden kameralar. İşte geliştirmiş olduğu yazılım ile bir kameranın sınırları zorlayacak şekilde nasıl kullanılabileceğini kanıtlamış durumda. Videoyu izleyince yazılımın özellikleri hakkında daha çok bilgi sahibi olacaksınız ama ben ufaktan anlatmaya çalışayım.

Yazılım üzerinde bir alan belirliyorsunuz ve kameranız o alanı sürekli takip ediyor. Ama bu takip esnasında belirlenen yüzeyin her türlü açıdan ve mesafeden resimlerini hafızasına alıyor ve ilgili alan ile alakalı bir arşiv oluşturuyor. Bir anlamada onu giderek daha iyi tanıyor. Tanıtım video başlığında ki hali ile “Hatalarından öğrenen takipçi” yakıştırması ile de olayı biraz özetliyor. Tanıtılmış alan, kamera görüntüsünden çıkıp tekrar girse bile takip edebiliyor.

Bu sistem ile yüz tanıma ve yakalama sistemleri gerçekleşebiliyor. Bununla birlikte sanal klavye, sabit video görüntüsü gibi bir kaç ufak geliştirme ile çok kullanışlı bir yazılım hazırlamış olan Zdenek Kalal hazırlamış olduğu Predator: A Visual Tracker that Learns from its Errors videosunu izleyince yazılımın ne denli önemli olduğuna ve gücüne sizde şahit olacaksınız.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

  • akıllı kamera (13)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları