Pardus Yaz Stajı

15 Mart 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

nedir? diyerek konuya başlayalım isterseniz. Linux alt yapısı ile Türk Mühendislerin ve bu konu ile alakadar kişilerin oluşturduğu bir işletim sistemidir. 2004 yılında temelleri atılan Pardus bir Türk İşletim Sistemi oluşturma çabasının eseridir. Bugün bilinmedir ki Windows işletim sisteminin yüklü olduğu her bilgisayar içerisinde ki verileri ile birlikte tehlikede olabilir. Çünkü Microsoft hala Windows alt yapısına dair bazı program parçalarının yada yazılımların amacını ve kaynağını açıklamamaktadır. Bu da bir mühendis olarak insanı şüpheye düşüren bir durumdur.

2004 yılından bu yana geliştirilen Pardus’un artık ilk çıkarılma amacına uygun hale yavaş yavaş gelebildiğini görebilmekteyiz. Kamu dairelerinde ki bilgisayarlarda da hala Windows kullanılmakta. Bu durum da hem maddi açıdan hemde güvenlik açısından bir sıkıntı oluşturmakta. Kendi ürettiğimiz ücretsiz ve güvenilir bir yazılım ile, yani Pardus ile, kamu kuruluşlarına kurumsal bir işletim sistemi verebilme çabası artık meyvesini veriyor. Pardus 2011 yılı ile birlikte Pardus Kurumsal 2 sistemini tanıtmaya ve yayınlamaya da başlamıştır.

İşte bu güzel girişimde siz de emek harcamak istiyor olabilirsiniz. Bu sebeple 2011 yılı için Pardus Yaz Stajı uygulaması ile Kocaeli-Gebze de ki Pardus, TÜBİTAK / UEAKE (TÜBİTAK – BİLGEM, PK.74 41470, Gebze / Kocaeli) de staj yapma imkanı bulabilirsiniz. Peki şartlar nelerdir?

  • 14 mart – 8 nisan arasında başvuruları başlayan staj uygulamasına kayıt olurken detaylı bir öz geçmiş doldurmanız isteniyor. Sonrasında ise 2 mayıs tarihin de baş vurularınızın sonuçları açıklanmakta.
  • Staj sürecinde ulaşım konusunda da baya anlayışlı bir yaklaşım var. İstanbulun 60 noktasından staj yerleşkesine servis kaldırılmakta.
  • Güvenlik sebebi ile staj yapılan yere her hangi bir elektronik cihaz ile girmek yasak. Ama staj yapacaklara bilgisayar temini ve kütüphane de çalışma imkanı sunulacağı bildirilmekte.
  • Tek kötü yanı, ama kabul edilebilir, il dışından gelecek olan stajerler için konaklama imkanının bulunmaması. Yani başka bir ilden staja gidecekseniz kalacak yerinizi ayarlamanız gerekmekte.
  • Staj esnasın da her hangi bir ücret alacak mıyım?. Her hangi bir ödeme durumu yok. Ama ücretsiz servis, öğlen yemeği ve kütüphane hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz.

Staj ile alakalı detaylı bilgi için açıklama sayfasına, başvuru yapmayı düşünüyorsanız da başvuru sayfasına bakabilirsiniz. Şimdiden iyi arkadaşlar.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

  • tübitak staj 2012 (60)
  • tubitak staj başvuruları 2012 (25)
  • tübitak 2012 staj (18)
  • pardus staj 2011 (11)
  • tübitak staj başvurusu 2012 (10)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları