PHP Giriş Eğitimi

7 Mart 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

ye meraklı arkadaşlar yada web dünyasına ile başlamak isteyen arkadaşlar için PHP ve dersleri yapmaya karar verdim. Üniversitelerde mezun olduktan sonra unutulacak bir çok şey öğretilirken, niye ise sonradan lazım olacak şeyler ya çok az öğretiliyor  yada hiç öğretilmiyor. Kendimce bu açığı kapatmaya çalışacağım.

PHP de ilk derste kendi bilgisayarınız da PHP çalıştırmayı ve gerekli programların kurulumunu anlatacağım. Bu sayede PHP çalışmalarınızı her hangi bir hosting almadan kendi bilgisayarınızda offline olarak oluşturabilecek yada üzerinde oynamalar yapabilceksiniz.

Piyasa da bir çok program var localhost kullanımına ait. Ama benim kullandığım ve kendimce stabil gördüğüm yazılım Wamp Server. Öncelikle ilgili dosyayı indirmeniz gerekiyor (WampServer indirmek için tıklayınız). Açılacak olan sayfada işletim sisteminize göre 32 bit yada 64 bitlik olan dosyasını indirin ve kuruluma başlayın. Sürekli ileri yada tamam diyerek kurulumu tamamlayın.

wampserver çalışma simgesiKurulumun ardından programı çalıştırıyorsunuz. Sonrasında ise sol tarafta ki gibi bir simge bildirim alına gelir. Öncelikle kırmızı, sonra sarı ve en son beyaz renge dönerek aktif olduğunu belirtir. Yanda ki iconun üzerine tıklayarak menülere ulaşabilirsiniz. Localhost sizin dosyaları görüntülediğiniz kısmı açar. Bu dizin

Bilgisayarım–>c–>wamp–>www

klasörü içerisinde ki php dosyalarınızı okur ve tarayıcıda açar. PhpMyAdmin ise veri tabanı yönetim konsolunu açar. Veri tabını işlerinizi de buradan yaparsınız.

Kurulum ile alakalı videomuz aşağıda yer almaktadır. Bir de görerek işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

2

2 comments

  1. ali dedi ki:

    Öncelikle teşekkür ederek başlamak istiyorum. Yaptığınız ve yapmak istediğiniz çok güzel şeyler.Ben okulda 1. dönem C dersi aldım ve şimdi de java dersi görüyoruz. Java konusunda bloğunuzdan yararlanmaya çalışıyorum. Bana nedendir bilmem PHP merakı saldı. Kod sistemini biraz inceledim C ye çok benziyor gibi.Yani anlayacağınız php yi öğrenmek istiyorum. Neyse çok uzattım yazılarınızın devamını bekliyorum. Başarılar…

    • Ali Bey; PHP web tasarımın başlangıç temelleridir. PHP yi kendi imkanlarımla geliştirmekteyim. Derslerini okulda göstermiyorlar. Bu sebeple biraz yavaş ilerliyor yada ilerleyecek konular ama ilerleyecek. İlgi gösterdiğiniz ve düşüncenizi belirttiğiniz için teşekkür ederim. Umarım daha faydalı olabilirim.

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları