Piri Reis Kimdir?

19 Ağustos 2010 by Umut Numan Güney
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

artık herkes tarafından biliniyor. Bunun nedeni ise haritasının para üzerine basılması. Tabi bundan önce bu harita büyük yankı uyandırdı. Birçok bilim adamlarına göre çizilemez denilen harita 1926 yılında bulunuldu. Bu tarihten önce kimsenin haberi yoktur. Böyle bir şeyden nasıl kimsenin haberi olmaz değil mi?

Bu harita ilginç olarak sadece İspanya, Fas ve Amerika kıtasını gösteriyor. Yani Piri Reis sadece gençliğinde Endülüs Emevi Müslümanlarını kurtarmak için gittiği ispanya, fas ve hiç gitmediği Amerika kıtasını mı çizdi? Tabiî ki hayır diyeceğiz. Rivayete göre birde doğu parçası olduğu söylenir. (Hatta bizim elimizde olan batı tarafı işe yaramaz diye atılmıştır!-rivayet) Ama akla o zaman şu sorular geliyor: ’Piri Reis Uzakdoğu seferleri de yaptı, ozaman harita daha da büyük olmalı.(Endonezya, Hindistan kuzey Afrika )  Yavuz Sultan Selime haritayı sunulmuştu. Bilindiği gibi yavuz sultan selim sina çölünü 13 günde geçti. Acaba bu haritadan yararlandı mı?’ Kimse bu tarafına bakmıyor.

Bu harita iki parçada olabilir, sekiz parçada. Bana göre 8 parça olması daha mantıklı geliyor. Çizdiği bu yerler Türkiye ile bitmediğine eminim. Mısır Hindistan Karadeniz arap yarım adası gibi birçok yeri çizmiş olmalı. Çünkü o sıralar da(yavuz sultan selim zamanı) doğu öncelik teşkil ediyordu. Doğunun fethine girişilmişti. Doğu yu gösteren harita daha önemli olmalı değil mi?

Bu harita olayını biraz daha açalım. Harita çizilirken birçok yanlış yapılabilir. Bunun için birçok müsvette kullanılması gerekir.( bu haritayı Hz. Süleyman a düzelttirdim diyor.)  bu müsvettelerde saklanması gerekir. Arşivde böyle bişey yok. Piri reis adınada Kitab-ı Bahriye nin dışında bir şey yok. Tarihin bu kadar önemli şahsiyeti karşılık bir şey olamaması hayli ilginç. Peki haritanın kalanı, müsvetteleri nerede?

Piri Reis doğu Akdeniz in ve uzak doğunun en önemli şahsiyetiydi.  Birçok savaşa katılmıştı. Birçok seferler düzenlemişti. Bu seferlerde en önemli gelir ganimettir. En son 3 gemi dolusu hazinesi olduğu biliniyor. Bu gemilerden bir tanesi Akdeniz de battı. Diğer ikisini getirdi. Osmanlı devletin de bir uygulama vardır. Müsadere denir. Osmanlı nın büyük ailelerinin beyi ölünce mal varlığına el koyulur. Başka bir aile nüfuzunu genişletip,  Osmanlı ya isyan etmemesi için önlemdi. Piri reisin hazinesi tabiki yine ortada yok? Düşünsenize mısır, Uzakdoğu, Akdeniz ganimetlerini, çok önemli olmalı.

Aklımıza birde şu soru gelmeli Uzakdoğu da krallara bu haritanın kopyalarımı hediye etmiş olabilir mi?  İngilizler acaba işgallerde bulmuş olabilirler mi? İngiliz arşivlerine de bakmamız gerekiyor, Soru işaretlerinin bitmesi için.

Piri reis haritasını Gelibolu da gizli bir mahzende çizdi. Kilitbahir denilen bu kaleyi biliyorsunuz. Buranın altında olduğu düşünülüyor. Burada haritanın kalanını bulacağımıza eminim. Hiç yoktan müsvettelerini. Ama ya hazine? 2 gemi dolusu hazine denizden karaya çıkarılırken ilgi çekmez mi? Hem de gemilerin geçtiği bir boğaz daysak. Harita bu hazinelerden önemli olabilir, ama bilinmeyen hazine insanların ilgisini çekiyor. Harita bulunmalı, hazine bulunmalı,  tarih biraz daha aydınlanmalı. FİLMİ DE YAPILSA ÇOK HOŞ OLUR.

Yazar Hakkında

Umut Numan Güney
Umut Numan Güney kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

 • piri reis neyi buldu (1079)
 • piri reis neler yapmıştır (466)
 • piri reis neyi bulmuştur (446)
 • piri reis ne yapmıştır (408)
 • piri reis ne yaptı (332)
 • piri reis haritayı nasıl yapmıştır (314)
 • piri reis ne bulmuştur (111)
 • piri reis (95)
 • piri reis ne buldu (95)
 • piri reis neler yaptı (67)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

1

1 comment

 1. beyza yerebakan dedi ki:

  çüşşş bune lan böyle daha uzunu yokmuydu

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları