Resminizi Yüklemeden İyi Düşünün

23 Kasım 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Sosyal medya artık kişisel bilgilerin paylaşımında sınır tanımıyor. Amca, dayı, teyze.. Sanırsınız ki aile planlaması çıkartacaklar. Paylaşmak bu kadar kolay olmuşken, kullanıcılarda kendini güvende hissedip her şeylerini sanal ortamlara dökebiliyorlar. İşte bir tavsiye size. Siz siz olun yarın kaldırmak isteyeceğiniz bir bilgiyi asla sanal bir ortamda paylaşmayın. Çünkü internete düşmüş olan bir bilginin artık hiç bir gizliliği kalmamıştır. Bir gün tamamen aklınızdan çıkarttığınız bir sözünüz, bir resminiz yada bir bilginiz kaynağı ile birlikte önünüze geldiğinde siz bile şaşırırsınız.

Ne yapmalı? Nelere dikkat etmeli?

Her insan kendini gösterme eğilimindedir. Bundan sebeple kişisel paylaşımlar, resimler, sitelere yüklenmektedir. İnternet ortamına yükleyeceğiniz her bilginizin size kötü kişiler tarafından geri dönebileceği ihtimalini düşünerek ona göre yüklemenizi yapmalısınız. Tabi bu durumu abartarak bir psikolojik duruma çevirmenize gerek yok. Güvenmediğiniz ortamlarda bilgilerinizi paylaşmamaya özen gösterirseniz, bilgilerinizi paylaştığınız yerlerde yada sosyal ağlarda paylaşım özelliklerinizi kontrol ederseniz sorunsuz bir paylaşım olur.

Bu duruma içler acısı bir örnek haber vermem gerekirse; kapalı bayanların fotoğraflarını toplayan bir sapkın; bu fotoğrafları klip haline getirerek pornografik sitelere yüklemiş. Sizin fotoğraflarınız sadece kendi yüklediğiniz profilinizde mi duruyor sanıyorsunuz? Bir dönem bu haber internette dolaşmıştı. Ama geride kalan yanlışlıklar insanların hata yapmasını engellemiyor. Bir daha hafızalara bu sapkın durumu hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum.

Konuyu en iyi ifade eden bir video ile yazıma son veriyorum. Aşağıda ki video bu yazının son noktasıdır.

İnternette bunun ile alakalı bir çok video var. Youtube de “” adı altında arama yapınca, bir çok video izleyebilirsiniz.

Video hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları