Samsung TV ye Teklif

18 Ağustos 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.
Türkiye, Facebook üzerinde kurdukları sayfada bir yarışma düzenlemiş. Yarışma ise en akılcı fikir sahiplerine ödül verilmesi. Konu ile alakalı biraz düşünerek bende kendi fikirlerimi yarışmaya sundum. Ne kadar ses getirir orada bilmiyorum ama sizlerlede bu düşüncelerimi paylaşmak istedim. Çünkü teknoloji hayal edebildiğiniz ufukların ötesindedir. Bugün bunlar hayal ediliyorsa yarın neler ile karşılaşırız kim bilir?

Samsung MyWorld

Bu düşüncelerimi MyWorld adı altında toplayarak açıkladım;
Bir elektronik cihazı insanların daha çok kullanabilmesi için ona insani özellikler yüklemek gerekir ki evin bir üyesi olabilsin. Bu sebeple bir tv ye ekleyebilceğimiz bazı özellikler, bu cihazın kullanımını ve kullanım sıklığını arttırabilir.

Samsung OurHistory

Bu özellik ile bir çok tv de uygulamaya geçmiş olan kamera sistemi ile kullanıcının istediği zamanlar da yada olaylarda tv başında kileri kendi dahili belleğine yada harici bir belleğe video ve ses kaydı alabilmesidir. İnsanlar geçmişlerini, yani hatıralarını hep saklarlar ve bunları canlı tutmak isterler. Bu da televizyonun kullanım sıklığını arttırır.

Samsung MyNetwork

Bir çok kişi var olan sosyal medya ile alakalı ufak tefek yeni şeyler getirmiş. Öncelikle “Sosyal medya insanlar için neden bu kadar önemli halde?” bunu düşünerek, Samsung Tv nin de bu şekilde bir sosyal medya oluşturabilme yolunu hayal etmek gerekir. Sosyal medya önemli çünkü içinde insan duyguları, sözleri ve paylaşımları var. Ve bu insanlara kendileri gibi başkalarının da olduğunu ifade edebiliyor ve bu ortamda uzun süre kalabiliyorlar. Bunun için de yukarıda ki OurHistory özelliği gibi özelliklerin ilk etapta Samsung Cihazlar ile oluşturulmuş bir ortamda, ciddi şekilde kimlerle paylaşılabileceği konusunda kullanıcıya açık,net ve kolaylık sunan bir yazılım ile paylaşılabilir olabilmesi. Buda insanların kendini ifade edebilmesi ve tv başında daha çok zaman harcamasını sağlayabilir. Sonrasında bu olay farklı ağlar ve sistemler ile genişletilerek, daha çok kişi sistme dahil edilebilir.

Samsung FullPairs

Bu özellik ile ilk etapta giderek yaygınlaşan Samsung android cihazlar ile tv nin tam olarak kaplosuz bağlantı sağlayabilmesi gerekmektedir. Sonrasında kullanıcı örnek olarak kendi telefonunun ekranında tv ekranı sanki dokunmatikmiş gibi tv ye hükmedebilmeli, işlemler yapabilmeli yada tam tersi olarak tv de yapabildiklerini telefonunda görebilmelidir. Bu da tv ile birlikte diğer Samsung ürünlerinin kullanımını sıklaştıracaktır. Hemde kumanda kullanımını azaltacak, kumandaya ekstradan özellikler eklemek gereksiniminden kurtularak, kumanda maliyetini düşürecektir.

Samsung Detect

Elektronik cihazlara insani vasıflar yüklemek diyerek başlamıştım. Bu özellikte bunlardan biri. Tv sahibi olan kişiler tv kamerasından kendilerini bir yüz algılama algoritması ile tanıtırlar. Sonrasında ise tv kamerası ilgili kişinin tv başına geçmesi ile kişinin belirlemiş olduğu favori kanalları, yada kişiselleştirilmiş tv temasını yada karşılama ekranı ile direk karşılaşabilir hatta tv belki sesli olarak kişiye bazı cümleler ile hitap edebilir. Bu sayede çocuk filtresi gibi özelliklerde direk bu yüz algılama algoritması ile bağdaşık olarak çalışabilir.(Kameranın evdeki çocuğu tespit emtesi ile çocuğun tv ayarlarına erişememesi, kanal filtresi gibi) Bu da televizyona bir kişilik özelliği, güvenlik ve karşısında ki kişiyi özel hissettiren duyguları hissettirir. Bu uygulamanın tutacağını şöyle örnekleyebilirim; pahalı spor arabaların bazılarında şöför mahaline oturan kişiyi algılayan araba, otomatik olarak koltuk, direksiyon, ayna gibi bazı kısımları o kullanıcının daha önceden tanıtmış olduğu konuma otomatik getiriyor. Ve bu sistem gayet hoş karşılanıyor.
Bu özellikler smattv adı ile sınıflandırılır mı bilmiyorum ama benim bakış açıma göre MyWorld olarak sınıflandırılır. Siz bir elektronik cihaza ne kadar insani vasıflar yükleyebilirseniz o kadar kullanımını sıklaştırabilirsiniz. Bu mantık ile bu düşündüklerim gayet hoş ve uygulaması o kadar da zor olan teknolojiler değil. Çalışmalarınız da başarılar diler, esenlikler dilerim.
B.Selçuk ÖKSÜZ
Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
Sizce nasıl düşünceler. Hepsi olabilecek şeyler aslında. Sizinde bir düşünceniz var mı acaba?

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları