Sizde Köle Misiniz?

8 Temmuz 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Günümüz de iş sahibi olmak gerçekten bir statü haline geldi. Asla küçümseme gibi algılanmasın, tam tersidir niyetim, çöpçü bile “Ben çöpçüyüm.” diye göğsünü gere gere işim var diyebiliyor. Hal böyle iken insan gücünün makine gücü ile yarışmak zorunda kaldığı şu teknoloji çağında, insanları köle gibi çalıştıran bir çok sektör var.

Nasıl bir ?

Bu kölelik öylesine bir oturmuş ki hiç farketmiyorsunuz. Çünkü hedef kitlesi 20-25 yaş aralığı genelde. Askere gitmemiş yada askerden gelmiş, üniversite bitmiş, bir kaç iş deneyimi felan derken düzenli bir işin isteği ve çevre baskısı ile 20-25 yaş grubu üzerinde yoğun bir baskı oluşmaktadır. Bir çok firma ise bu yaş grubunu sınavlara, mülakatlara tabi tutarak girdikleri işi kıymetli bir hale getirtiyorlar. Az çok işlerinize yaradığını anladılarsa hemen işte buluyorsunuz kendinizi. Tabi işe girerken bir imza ile sizi 3,4,5,6 artık ne denk getirirlerse o kadar yılda işten çıkarsanız tazminata bağlıyorlar.

İşe başladık. Ya sonra?

İlk aylar bitiyor bitmiyor, bu genç yaş grubu arkadaşlar gençliğinde vermiş olduğu dinamiklik ile bir oraya bir buraya koşturuyor. İş tam öğretilmiyor ki sürekli ne yapacağını sorsun, yada ana nokta; bu gençlerin sorgulama mekanizmalarının körelmesi. Bir süre sonra eğer gerçekten çevrenizde kilerin her dediğini yaptığınızı, çevrenizde kiler otururken siz koşturuyor olduğunuzu ve hala da gözünüzün içene bakarak “Çalış, çalış.” diyen bakışlara maruz kaldığınızı hissettiyseniz işte siz de çağdaş kölelik durumundasınız.

Çağdaş Kölelik…

Bu durumu farkeden bu genç grup sonrasında ikiye ayrılıyor. Maddi güç yok ise zamanın kıymetini hora sayarak “Ne yapalım çalışacağız.” diyerek bir şekilde devam etmeye çalışıyor. Maddi gücü varsa zaten çok fazla kalmıyor. Ama işten çıkamayan genç grubumuz aradan 4,5 yıl geçtikten sonra tüm gençlik düşünceleri, hevesleri, hayatları bir bir yıpranmış ve bitmiş bir şekilde ya aynı hayatlarına devam ediyor yada işten çıkarak bir boşluğa düşüyor.

Kim karlı?

İşe girerek karlı olduğunuzu düşünürken çalıştığınız firma bu gençlerin tüm gençlik enerjisini, tabiri caizse, emerek kendine maddiyat olarak katıyor. Siz ise kazandırdığınız maddiyattın kokusu ile yaşayıp gidiyorsunuz. İşte size çağdaş köleliğin resmi. 

Peki ya şimdi size bir soru; siz de köle misiniz acaba?

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

1

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları