Sorumluluk Sahibi Sosyal Ağ

15 Nisan 2012 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Konu içeriğini aşağıda ki başlıklar altında incelemeye ve anlatmaya çalışacağım.

 1. Ne olduğunu anlamak?
 2. İhtiyaçları tespit etmek.
 3. Ürünler ve Çözümler
 4. Pazarlama ve reklam
 5. Gelir elde etmek
1) Ne Olduğunu Anlamak?

” kavramının giderek yoğunlaştığı bir dönemde, yenilikçi ve kullanıcıyı kendine bağlayacak bir sistem ve/ya ağ oluşturmak aslında çok da zor değil. Sadece insan davranışlarını incelemeniz konu hakkında size birkaç sağlam ipucu verecektir.

Sosyal Ağ Nedir?

Günümüzde sosyal ağ kavramı birkaç site ismi ile anılsa da bir çok kişinin duymadığı ya da çok sık kullanmadığı değerli sosyal ağ ortamları da mevcut. Buna en bariz örneğim;

Linkedin : Akademik ve iş hayatına dair bir ağ olup, kullanıcıların iş hayatları, becerileri üzerine dayalı, çevre edinip iş imkanları sunan bir ağ.

Peki biz neye sosyal ağ diyoruz; çevre edinebildiğimiz, kendimizi tanıtıp, insanlar tanıyabildiğimiz ortam ve sosyal ağ değeri taşımakta.

2)İhtiyaçları Tespit Etmek

Doğru gözlem ve tespit ile; gerçek ihtiyacı bulduğunuzda lazım olan ürünü çıkartabilirsiniz. Bu da ciddi gözlem ve araştırma ile olur.

Neden Sosyal Ağ Kullanıyoruz?

İletişim Kurma İhtiyacı

Başta insan davranışlarını iyi gözlemlemekten bahsettim. Sosyal ağların kullanılma sebebi aslında insanların iletişim kurma ihtiyacının bire bir net bir göstergesidir. Her insan kendini anlatmak, kendi ile ortak özelliklerde insanlar tanımak ve yeni özellikte ki insanlar ile tanışmak ister. Bu sosyalleşme kısmıdır işin. Ama her insan sosyal olmak istemeyebilir, ya da aynı oranda sosyal değildir. Sosyal ağınızı sadece bu mantıkla ayakta tutamazsınız.

İhtiyaç Üzerine Kullanım

Her insan sosyal olmak zorunda değildir lakin dünya üzerinde yaşıyorsa hayatta neler olup bitiyor bir şekilde öğrenmesi gerekmekte. Bu sebeple bu bilgileri kolaylıkla temin edebileceği bir ortam sunulması gerekmektedir. Peki bu ihtiyaçlar neler olabilir?

 • Alış-veriş (En uygun ve en kaliteli ürünü en güvenilir yerden almak)
 • Sağlık (Kan veya organ ihtiyacı, hasta yada hasta yakınları, ilaç, sağlıklı yaşam, diyet, yemekler)
 • Seyahat (Geziler, Balayı, Okul Turları, İş Seyahatleri, Gençlik Kampları, İller yada Ülkeler arası seyahatler)
 • Barınma (Kişisel, ailesel, öğrenci, pansiyon, yurt, fiyatlar, ev, arsa, kira, satın alma)
 • İş (Çalışan arama, iş arama, sektörel , ekip çalışmaları, maddiyaten küçük ama fikren büyüklere imkanlar)
 • Eğitim (Canlı ve online ders verebilme, ders alabilme, görsel, yazılı, sesli içerik, sınavlar, genel sınavlar, online sınavlar)
 • Din (Yarım bilgi insanı dinden çıkarır. Sosyal medyanın dışında sosyal hayatta kaybetmememiz gereken değerler ve bilgiler için en doğru ve en güvenilir kaynaktan içerikler, soru-cevaplar, fetvalar)
 • Vatandaşlık ( Yeni neslin kendi haklarını, kendi ülkesinde ki kural ve yapması gerekenleri en sade ve doğru bir şekilde öğretilmesi, videolar, yazılar, soru-cevaplar)
 • Eğlence( En çok ilgi çeken kısım; resim, video, metin, müzik, sohbet, oyun vs.)

Yukarıda ana başlıklar ve kısa açıklamaları ile insanların oluşturduğunuz ağda daha fazla kalmasını sağlayabileceğiniz, bu ihtiyaçlarını gidermesi lazım. Bunları her türlü cihazdan (bilgisayar, telefon, tablet), her türlü bağlantı şekli ile(ADSL, çevirmeli, GPRS), her türlü donanımla (ekran çözünürlüğü [flat ekran, LCD ekran, Telefon Ekranları], düşük özellikli bilgisayarlar, telefonlar,Windows,Linux,Mac,Android) ve en makul fiyata (Türkiye şartlarında bu en zor kısım) sağlayabilmek bir sosyal ağ için yapılabilecek önemli adımlardır.

3)Ürünler ve Çözümler

Yukarı da bir çok ağda ayrı ayrı olan, yada henüz olmayan örnekler ve alanlardan bahsettim. Özel bir şirketin tek başına bu kadar bilgiyi bir araya toplaması yada sistemi kurması gerçekten pahalı ve ciddi emek isteyen bir iş olduğu aşikar. Ama benim düşüncemde ki ideal bir sosyal ağ yukarıda ki özellikleri genel olarak bünyesinde barındırmalı.  Bir diğer açıdan da diğer ağları gözlemleyerek onların eksiklerini, fazlalıklarını iyi tespit edebilmeli. Bu özellikler düşünüldüğünde somut ürünler ortaya koymak gerekirse;

Sosyal Sorumluluk Ürünleri;

Sağlık

 • Türkiye de ki ve imkânlar dâhilinde yurt dışında tüm hastaneler ile karşılıklı bir şekilde çalışarak, kişilere zarar vermeyecek şekilde, organ, kan bağışı, nakli, ameliyatı gibi konularda hayat kurtaran ve hizmet veren bir içerik ortamın kurulması
 • Türkiye de ki ilaç tüketiminin bilinçlendirilmesi adına çok kullanılan ilaçlar hakkında detaylı bilgilendirme ve bilgi alma servisi.
 • Çocuk sahibi olan, özellikle ilk çocuk, ailelere çocuk gelişimi, sağlığı ve ilk eğitimleri hakkında ve ailenin çocuğa yaklaşımı konularında bilgi ve soru-cevap imkanı ve bu insanların bir biri ile iletişimi
 • Sağlıklı ve çeşitli beslenmeyi öğreten, tek düzen ve hazır yiyeceklerin zararları ve içerikleri ile alakalı en küçüğünden en büyüğüne kadar herkesin ilgisini çekebilecek ve bilgi edinilebilecek bir multimedya ortamı.

Vatandaşlık

 • Her yaştan insanın ve özellikle gençlerin hak ve yükümlülüklerini kolay ve eğlenceli bir şekilde anlayıp, kavrayabilecekleri bir ortam
 • Şanlı tarihimizi unutulmayacak şekilde, destanları ve olayları ile en güzel ve en anlaşılır şekilde anlatan ve yaşatan, kullanıcıların elindeki içerikleri ( video, resim, yazı) paylaşarak bu içeriklere etkisinin olabileceği interaktif bir alan.

İçerik ve Bilgi Edinme

İnsanlar her türlü bilgisini güven içerisinde sisteminizle paylaşabilmeli ve buna teşvik eden bir omurga inşa edilmeli.

 • Alış-Veriş: Yediği yemek türlerinden, kullandığı arabasına; ayakkabı markasından, mücevherine, saatine kadar, elinde kullandığı yada kullanmak istediği her türlü ürünü
 • Aile: Tüm aile bireylerini işaretleyebilmeli
 • Sağlık: İlaçlar, geçirdiği ameliyatlar, terapiler, sağlık sorunları
 • Kişisel Bilgiler: Hobi, eğlence, film, müzik, oyun, grup, tiyatro, kan grubu, ehliyet, medeni durum
 • İş Hayatı: Şu an ki işi, eski işleri, projeleri, hedefinde ki iş grupları, çalışma alanları
 • Eğitim Hayatı: Okuduğu okullar, katıldığı yarışmalar, ödüller, okul grupları
 • Gezi: Gezdiği yerler, bulunduğu yerler, şuan neredeyim, arkadaşlarım nerede

Başlıkları çoğaltmak mümkün.  Bu bilgilerini kullanıcılarınız sizinle paylaştıktan sonra sosyal ağa düşen en önemli iş bu bilgilerin güvenliği ve kullanıcının bu bilgilerini kimler ile nasıl paylaşabileceğinin basit ve en kolay şekilde karar verebilmesini sağlamaktır. Bu bilgiler ışığında her türlü uygulama ve ihtiyaca yönelik içerik hazırlanabilir.

4)Pazarlama ve Reklam

Onca alt yapı, emek ve maddi harcamanın sonucu oluşturulan ürünlerden kimsenin haberi olmaz ise yapılmış olmasının bir anlamı maalesef ki yoktur.

Önce gençler;

Bu ürünlerin tanıtımı için ilk kale eğitim alanlarıdır. Okullar, üniversiteler gezilmeli, sosyal sorumluluk projeleri ve ürünler ile alakalı tanırım ve anlatımlar yapılmalı. Aileler, öğrenciler bu platform hakkında bilgilendirilmeli ve teşvik edilmelidir. Resim, video gibi sosyal içerikli yarışmalar yapılmalı; katılım ve ilgiyi büyütmeli. Hatta yerel ve mahalli medya kanallarında bu yarışmaların birincileri reklam edilmeli ve kitle büyütülmeli

Orta yaş grubu;

Eğlence hayatını azaltmış ve iş üzerine yoğunlaşmış orta yaş grubuna ise ihtiyaçlarına yönelik uygulamalar ile dikkati çekilebilir. İş verenler ile iş arayanlar sağlıklı bir ortam da buluşturulup iş imkanı sağlanabilir ve bu haberler reklam edilebilir. Özel firmalar gezilerek bu imkanlar ile alakalı bilgiler verilebilir. Para piyasaları, bankalar gibi konular, yönelimler, tavsiyeler ve bunlar ile alakalı başarılı sonuçlar reklam edilebilir. Alış-veriş, indirimler, özel ürün ve kampanyalar ile bu yaş gurubuna hitap edilebilir.

Üst yaş;

Hayatta bir çok tecrübesi olan insanların hiç olmayanlara bu bildiklerini aktarması kadar doğal ve hoş bir şey olamaz. Bu tecrübelerini paylaşabilecek, özgün içerikli, belli bir yaşın üzerinde ki kişiler için bir ortam yada yarışma düzenlenerek üst yaş grubunun da dikkati çekilebilir.

5)Gelir Elde Etmek

Kullanıcıların vermiş olduğu bilgiler, paylaşımlar ile onların yönelimleri çok kolay bir şekilde tespit edilebilecektir. Bu sayede nokta atışı reklam alınabilir, hedef kitlesi seçilebilir. Hem reklam veren mutlu olur hem de sistem para kazanmış olur.

 

Biliyorum ki çok uzun bir yazı oldu. Ama bir bilgisayarcı ve gözlemci olarak sosyal ağ yapısından olması gerekenler ana başlıkları ile yukarıda saydıklarım. Yabancı bir firmanın çıkıp yukarıda saydıklarımı ayrı ayrı yaparak milyon dolarlar kazanması ve yurdum firmalarının bile para vererek bu yabancı sosyal ağlara reklam vermesi benim zoruma gidiyor. Her platform sosyal ağ olabilir ama kendi ülkesi için sosyal sorumluluğu olan bir sosyal platformun hayali bunlar.

Saygılarımla

 

Yukarıda ki düşüncelere sizde oy vermek isterseniz buradan  projesine oy verebilirsiniz.

 

Bünyamin Selçuk ÖKSÜZ

Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi

 

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları