Sürücülere Girerken “Birlikte Aç” Hatası

25 Mayıs 2010 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Genelde her geçen gün teknoloji gelişiyor diyoruz. Teknolojinin gelişmesi ile web siteleri de saldırı ve trojanlarda gelişmelerine aynı oranda devam etmekte. Bu sebeple daha dün format attırdığınız bilgisayarınız bugün sıkıntı veriyor olabilir. Bu sebeple bir kaç küçük ama etkili yöntem ile kendi kendinize bilgisayarınızda düzeltmeler yapmanıza yardımcı olacağım.

Genel sıkıntıları başlıklar halinde vermek gerekirse;

 1. “Bilgisayarımda ki c,d sürücülerine girmek istediğimde penceresi gelmekte”
  • Bu hata biryerlerden kaptığınızı göstermektedir. Sistem için çok sorun oluşturmaz lakin kullanıcı için ciddi anlamda can sıkıcı bir durumdur. Bu durum karşısında c sürücünüzü açmak isterseniz klavyenizde ki windows tuşu + E tuşlarına basarsanız işinizi halledecektir.
 2. “Bilgisayarımda kendi kendine klasörlerin ismi ile aynı exe dosyaları oluşmakta.”
  • Yine küçük ama bu sefer bir miktar ciddi bir virüs kapmışsınız demektir. Bilgisayarınız gördüğü her klasör için aynı yere, ne kadar silsenizde, aynı isimde exe dosyası açmaktadır. Bunun için yazılımını kullanmanız yeterli olacaktır.( vista ve win7 ile uyumlu değildir)
 3. “İnternet Explorerda açılış sayfam değişti ve tekrar değiştiremiyorum. Değiştirme yeri pasif.”
  • Bu sorun genel web site tasarımcıların explorerı hedef almalarından kaynaklanıyor. Yani genel bir internet explorer hatasıdır. Bunun için ilgili web sitesine tekrar girmemenizde fayda var. (Buradan sonra ki işlemlerde yanlış bir işlem bilgisayarınızın çökmesine sebebiyet verebilir. Denilenleri ya aynen uygulayın yada bilen birinden yardım alın. Bu işlemi yapıp yapmamakta tamamen özgürsünüz.)Ana sayfanızı değiştirmek için ise internet sitesinin adresini kopyalayıp, başlattan çalıştıra(yada window tuşu+R) yazarak enterleyiniz. Açılan pencerede Düzen–> Bul penceresine ilgili internet sitesinin adresini yazarak arattırın. Sonrasında ise ilgili linki bulacaktır. Ve isteğinize göre ilgili siteyi değiştirebilirsiniz.

Peki bu tarz durumlara düşmemek ve uzun süreli sağlam bir işletim sistemi ile hayat sürdürmenin yolu nedir?

Aslında bu sorunun cevabı çokta zor değil. Düzgün bir antivirüs programı ile girip çıktığınız sitelere biraz daha özen göstermeniz yeterli olacaktır. Bu tarz sıkıntılara neden olan sitelerin içerikleri genelde chat,arkadaşlık,+18 gibi olmaktadır. Bu tip sitelere dikkat etmenizi, her gördüğünüz nefsinize yada zevkinize hitap eden resme, yazıya, videoya tıklamamanızı(çünki o web siteyi yapanda bir insandır ve insanın nefsine ne hoş gidecek ise ona göre düşünerek tasarlamıştır sitesini) tavsiye edebilirim.

Genel anlamda ise laptop kullanımının yaygınlaştığı şu günlerde bilgisayarınızı çok uzun süre bekleme konumunda tutmamanız(kapağı indirip bırakmak) ara ara kapatmanızı, pilsiz kullanımlarda elektrik kablosunun çıkmaması konusunda özen göstermenizi(işletim sistemini çökertmeye kadar gidebilir) tavsiye edebilirim.

Bunlara rağmen bilgisayarınız yavaş ve hızlanmasını istiyorsanız, internet üzerinden bu konu üzerine çalışan ve yapan sistemimize başvurmanız yeterlidir. Başvuru ile ilgili bilgi için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

 • birlikte aç düzeltme (485)
 • birlikte aç düzeltme windows 7 (41)
 • birlikte aç sorunu windows 7 (26)
 • windows 7 birlikte aç sorunu (15)
 • birlikte aç yok (13)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları