Telif Hakları

19 Şubat 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Blog yazarları olarak sitelerimiz de bildiklerimizi, deneyimlerimizi, düşüncelerimizi beyan ediyoruz. Bunlar doğrudur yada yanlıştır. Ama sonuç itibari ile kimseye zorla okutmuyor yada kabul ettirmiyoruz. Olayları inceliyor kendimizce değerlendiriyor ve paylaşımını yapıyoruz. Yanlış olana da doğru diyerek kimseyi kandırmaya çalışmıyoruz.

Tamam da konu ile alakası nedir şimdi yukarıda ki paragrafın?

Alakası şu; tabi ki de kıymetli bir durumdur. İnsanların yapmış oldukları emeklerine her daim saygı gösterilmelidir ve bu saygı olayını resmileştirerek bir çerçeve içerisine yerleştirilmiştir. Ama kimi firmalar bu sistemin boşluklarından faydalanarak kendileri hakkında olumsuz yorumu bırak olumlu yorum yapanlara bile maddi davalar açarak rant olayı haline getirmeye çalışıyor.

Nasıl mı?

A fiması adına ait tescilli isimleri satın alıyor. Ben de mesala A firmasının satın aldığı bir kelimeyi blogumda konu ederek bir yazı yazıyorum. Bu yazı olumlu yada olumsuz bir şekilde bu konu ilgili firmanın avukatları tarafından fark ediliyor. Sonrasında avukatlar benim hakkımda araştırma yapıyor. Eğer gözüne kestirirse bana A firması adına yazmış oluğum konunun içeriği olumlu yada olumsuz ne olursa olsun dava açabiliyor. E hal böyle olunca kimi skeçlerde gördüğünüz o biiip olayı yada sansür diyelim vuku buluyor.

Sonuç olarak biz neyi nasıl yazacağız. İnsanlar düşüncelerini, yorumlarını nasıl paylaşacak. Firmayı yermeyi bırak övemiyoruz bile. Sonuç olarak blog yazmakta biraz bıçak sırtı bir iş. Amacımız bir akım oluşturmak, insaları kandırmak değil Allah’a şükür. Ama durum bizi sessiz düşünmeye yöneltiyor.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

 • hakkımızda yazıları örnekleri (505)
 • hakkımızda yazısı örnekleri (446)
 • hakkımızda yazı örnekleri (414)
 • örnek hakkımızda yazıları (111)
 • hakkımızda yazıları (80)
 • hakkımızda örnekleri (45)
 • ÖRNEK HAKKIMIZDA YAZISI (37)
 • hakkımızda yazısı (27)
 • telif hakkı yazısı örneği (23)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

4

4 comments

 1. Baris GUCLU dedi ki:

  Sana katılıyorum dostum, geçenlerde bir arkadaşımın ısrarı üzere esans hakkında bir websitesi yaptım.Bana kendi esanslarının Türkiye’den bir firmanın olduğunu söylediler.Kenki kokularının yanına mesela E1 >> Benzediği koku X Marka yazabilirmiyiz dedi, bende pek önemli bir olmıyacağını düşünerek sonuçta Parfüm taklit edilmiyor , hemde bu adamlar esans satıyorlar (bilirsiniz camii önlerinde hacı amcaların sattığından) neyse öyle böyle yazdım.Bahsi geçen domainin Register bilgilerini satın aldığım zaman değiştirmemişim, bu büyük hataymış meğersem 🙂 Bu ismini vermediğim dünya çapındaki zavallı firma bana ve firma sahibine ayrı ayrı 10.000 TL maddi + 1.000 TL manevi tazminat açmışlar.Yazıklar olsun bu firma bu kadar mı düşmüş dava açtığı adamlara bak 1 ton hayal kırıklığı 🙂 Tabi bu bana ders oldu bütün domainlerimim register’larını firma sahipleri üzerine yapıyorum şu an 🙂 Kısacası yok böyle bir şey….

 2. Cihan KÜSMEZ dedi ki:

  Başıma gelen olaylardan esinlendin sanırım. Dediklerine katılıyorum.

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları