Turizmde Kalifeyelik

13 Aralık 2010 by Serhat ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Turizm gelirlerinin ülke ekonomisine katkısı özellikle dış ticaret gelirleri açısından büyük önem taşır. İspanya, İtalya gibi birçok ülke dış ticaret açığının kapanmasında turizm gelirlerinden yararlanmaktadır. Türkiye’ye son yıllarda gelen turist sayısının artmasına bağlı olarak turizm gelirinin ekonomiye katkısı artmıştır. Dış ticaret gelirlerimizin yaklaşık % 15-20’si turizmden sağlanmaktadır.

Ama ne yazık ki turizmde kalifiyeli personel sıkıntısı çekilmektedir. Gerekli bilgi ve beceriye sahip kişilerde bu sektörde çalışmıyor, istikrar yok. İşletmeler de personel bütçesini en az çıkartmaktadırlar.  Ve bu şikayeti bizzat turizmin çeşitli kademelerinde çalışan kişilerce söylenmektedir.

Sektörün devamlılığını sürgit kılacak olan insan kaynağına gereken önem verilmiyor ve yatırım da yapılmıyor. Çalışanların sadece maaş, yemek, ulaşım gibi ihtiyaçlarının giderilmesinin yanlış olduğunu ve hızla değişen çağımızda personel ihtiyaçlarının da farklılık gösterebileceği aşikardır.

Buna rağmen her yıl ülkemize gelen turistlerin memnun ayrılmasının sebebinin işletmelerin kar için çok ucuz seçenekler sunmasından kaynaklanmaktadır. Sadece bu şekilde davranılmaması gerektiği, çalışanlar için de yatırım yapılmasının gerekliliği ve böylece karın daha da artabileceği savunulabilir. Örnek olarak Hilton Oteller zincirini ele alırsak, çalışanlarına yatırım yaparak, kendi yetiştirdiği elemanların kendi otellerinin yönetimini yürüttüğü görülmektedir.

İnsan kaynakları yönetimi konusunda Türkiye, Avrupa ülkelerinden on sene geriden, otellerimizdeki İK yönetimi ise on seneden bile daha çok geriden geliyor. Üzücü ama bu bir gerçek.

Kısaca bu problemin çözümü için, sağlam bir İK yatırımının yapılmasının gerekliliği ve bu sayede planlamasının da kusursuz yapılabileceği otaya çıkmaktadır. Bu durumda hem kalifiyeli, hem işinden memnun, hem de en üst düzey performans verebilecek çalışanlara sahip olunabilecektir. Bu karasaban zihniyetle yapılan turizm bile bu kadar getiri sağlayabiliyorsak bu şartları tamamen yerine getirdiğimizde oluşacak  dış ticaret gelirini artık siz tahayyül edin.

Yazar Hakkında

İşletmeci . . .
Serhat ÖKSÜZ
Serhat ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları