Uçan Arabaların İcadı

22 Temmuz 2010 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

deyince bir çoğumuzun aklına bilim kurgu filmler, biraz yaşı olanlar ise Geleceğe Dönüş serisini aklına getiriyor olabilir. Lakin bir Amerikan şirketi bu konuda ki çalışmalarını tamamlayarak, trafikte ilerleyebilecek ve uçabilecek ekonomik bir araç icad ettiler.

Bir zamanların hayali artık gerçek oluyor. Amerika Birleşik Devletleri uçan araba için kollarını sıvadı büyük bir hayali gerçekleştirdi. Girişimcinin yaptığı araç normal araçlarla aynı boyda. Karada normal bir otomobil gibi yol alan araç 30 saniyede kanatlarını açıp uçabiliyor. Uçan araç gidilmek istenen yere gidince kanatları katlanıp her hangi bir garaja park edilebiliyor. Şirket yetkililerine göre araç spor araçlara göre daha ekonomik. Uçan arabaya şimdiden yoğun talep olduğu bildiriliyor.

Trt’nin konu ile ilgili haberi;

Araç belki maliyet olarak pahalı ama hibrit yapısı ile ekonomik bir sürüş yapmanıza olanak sağlıyor. Ve trafikten kurtulmakta cabası. Bundan 5 yıl kadar önce MIT mezunları tarafından kurulanTerrafugia Inc. Amerikan Federal Havacılık İdaresi’nden özel bir izin almayı başardı.

Şirketin tasarladığı uçan araba ya da uçak-araba hibritiTransition için özel bir ağırlık limiti ayrıcalığı tanındı. FAA‘nın izni ile bu araç gelecek yıl müşteriler ile buluşmaya başlayacak.

İki koltuklu araç hafif spor uçak kategorisine girecek ve 148.000 dolara satılacak. Kullanmak için bir pilot sertifikası gerekecek. Herhangi bir yolda gidebilen bu araç küçük yerel havalimanları arasında da uçabilecek.

Artık o bilim kurgu filmleri yavaş yavaş gerçekliğine kavuşuyor. Bakalı daha neler göreceğiz.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

  • uçan araba (164)
  • uçan araba icadı (135)
  • geleceğe dönüş arabası (117)
  • uçan arabanın icadı (101)
  • uçan arabalar (51)
  • arabanın icadı (38)
  • geleceğe dönüş (38)
  • uçan arabanın tarihçesi (28)
  • uçan araba buluşu (24)
  • uçan icadı (23)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları