Windows 8 Deneyimi

31 Aralık 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Windowsun mobil dünya göre dizayn ettiği ve masa üstü, netbook gibi düşük özellikli bilgisayarlarda da çalışabilcek olan yeni sürümü ile geçtiğimiz aylarda tanıştık. Kendinden baya söz ettiren yeni işletim sisteminin ana özellikleri, değişikleri ve kurulumu ile alakalı daha önceden yazımızda anlatımını ve videolarını paylaşmıştım zaten.

İki aydır felan laptop’um da Windows 8 Developer versiyonu kurulu ve bu süre içerisinde kullanarak ilk deneyimlerimi aktarmak istedim sizlerle. Çünkü bir kaç saat sonra windows 8 i silerek ye geri dönüş yapacağım.

İlk yorumlar

Genel olarak ilk izlenimler gayet iyi, hız olarak, görsellik olarak gayet tatminkar. Dikkatimi çeken en ilginç özellikler istatistiki bilgiler oldu. Dosya kopyalarken ki verilen detaylar, grafik ara yüz gayet hoş. Ayriyeten yeni görev yöneticisi artık tam anlamı ile görev yöneticisi olmuş durumda. Hangi program sistem kaynaklarınızı ne kadar kullanıyor, ne kadar ram kullanıyor, ne kadar internet bağlantınızı kullanıyor tek tek görebiliyorsunuz. Hizmetler menüsü, bilgisayar açılışında ki programlar hepsine tek yerden ulaşabiliyorsunuz. 

Ara Yüz ve Programlar

Wndows 8 Veri kopyalama ara yüzü

Kullanıcı Dostu

Yeni versiyonu ile kullanıcıların formattı, veri kaybıydı gibi endişelerini en aza indiriyor windows 8. Çünkü kendi kendine format atabiliyor yada sisteminizi sıfırlayabiliyor ( telefonlarda ki fabrika ayarları gibi, verileriniz duruyor sistem ilk haline geliyor). Bu tip özellikleri ile bilgisayar tamir sektörüne bir balta inecek gibi.

Kullanıcı dostu metro ara birim

Windows 8

 • Bu işletim sisteminde dosya yazma ve okuma olayında nasıl bir geliştirme yapıldıysa veri okuma ve yazma sistemeleri Win7 ye nazaran farkedelir derecede daha iyi.
 • Veri okuma ve yazma hızlı olduğundan bilgisayarınız daha seri çalışmakta.
 • Görsel ara birim gayet güzel, buna rağmen sistem kullanımı minimumda.
 • Alt seviye kullanıcıların bazı teknik konular hakkında bilgisi olmasa da kolay kullanabileceği bir sistem.
 • Mobil cihazlar ve düşük özellikli pclerde çalışabilmesi

Windows 8

Şuan deneme sürümünde olduğundan tahminimce burada ki eksiklerin bir çoğu esas versiyonda düzeltilmiş olacaktır. Ama ilk kullanımda gözüme çarpan aksaklıklar aşağıda.

 • Deneme sürümü ile henüz uyumlu driver ve program bulma konusunda ciddi sıkıntılar olması.
 • Web sayfalarında flash player yada flashlar da bilgisayarın mavi ekran hatası vererek sistemin çökmesi.
 • Yeni başlat çubuğunun eski alışkanlıklarımızdan çok farklı bir şekilde dizayn edilmesi biraz problem oluşturuyor.
 • İnternet ile çok iç içe. Bu da bazı uygulamaların ve kullanımı bir kaç noktada sınırlıyor.
 • Win 7 de bulunan Media Center Windows 8 de yok. Kullananlar bilir, gayet başarılı bir program olan Windows Media Center uygulamaması Windows 8 de olmaması bence bir eksiklik.
 • Mobil cihazlar için tasarlandığı için bazı özellikler dokunmatik olmayan ekranlarda yada masa üstü pclerde tam tad vermiyor.
 • Metro ara birim yeni olduğu için fazla uygulama yok malesef.

Benim ilk izlenimlerim bunlar. Ama Windows 8 satışa sunulduktan 2-3 ay sonra gayet alınabilirliği yüksek bir işletim sistemi olacaktır. Windows 7 ye göre daha hızlı ve sistem kullanımı gayet ideal. Eksiklerini tamamladıktan sonra ve uygulamalar ile driver larda ki yazılım sorunu çözülünce gayet iyi olacak kanısındayım.

Siz olsanız Windows 8 kullanır mısınız? Yada yorumlarınız nedir?

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.

B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları