Yasak Kardeşim Yasak!

2 Mart 2011 by B.Selçuk ÖKSÜZ
Leave a reply »
WP Greet Box icon
Merhaba! Selcukoksuz.com adresine hoş geldiniz. Eğer yeni iseniz ve içeriğimizi takip etmek isterseniz RSS Abonesi Olabilirsiniz.
Mailinize onay mesajı gönderilecektir. Cevaplamayı unutmayınız.

Türkiye sanal ortamda yasaklara bir türlü doymuyor. Her geçen gün bir yeni sanal yasağın eklenmemesi, artık webmasterlar için etkileyici bir günden sayılacak. Bu sefer ki yasak ise Google servislerinden BlogSpot blog hizmeti. Milyonlarca kişinin kendi içeriklerini paylaşmış olduğu bu hizmeti bugün itibari ile aşağıda ki kararla kapatıldı;

Blogspot.com web sitesi Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 14.01.2011 tarih ve 2011/156 D iş sayılı kararı ile erişim engellendi.

Şimdi onca blog yazarı, onca blogundan iş yapan yada para kazanan kullanıcı bir yada bir kaç kullanıcı yüzünden blogunu kullanamaz durumda. Tabi önceden de olduğu gibi yabancı DNS ile siteye giriş yapılabilmekte. Artık neredeyse Türk DNS kullanmaz olduk. (Google DNS leri konusu)

Peki bu çözüm mü?

Bir yasaklama geldi ise bir sebebi vardır diye düşünüyorum. Ama bu yaptırımın bu şekilde olması tamamen anlamsız. Kim bilir kimin/lerin yapmış olduğu bir durumdan ötürü bir çok kişi bu kapatılmadan müzdarip durumda.

Bu duruma tepki çığ gibi büyüyor. Sosyal ağlar aracılığı ile blogumadokunma kampanyası başlatıldı. Bir çok kişi durumdan şikayetçi durumda. Ama bir sonuç çıkması gerçekten zor.

Peki daha önceden neler?

Türkiye de sanal hizmetin ve internetin pahalı olmasından dolayı bir çok web master internette ki ücretsiz servisten faydalanmakta. Bunlara video siteleri, blog siteleri, resim siteleri, müzik siteleri gibi bir çok servis örnek verilebilir.

Şahsen bir dönem videolarımı YouTuBe ye yüklüyordum. Türkiye de yasaklanmasından sonra alternatif olarak Vimeo hizmetine geçmek zorunda kaldım. Sonrasında ise Vimeo yasaklandı. Ha bire bir o tarafa bir bu tarafa geçip duruyor ve benim suçum olmayan bir cezaya mahkum bırakılıyorum.

Türkiye de yasaklanan sitelerden bir kaçı;

 • YouTube
 • Vimeo
 • Blogger
 • Google(Bazı Hizmetleri)
 • Fizy

YouTube Yasak Fizy YasakBlogSpot YasakVimeo Yasak

Durum böyle olunca insan gerçekten çileden çıkıyor. Umarım teknolojinin ve iletişimin kıymetli ve geliştiği şu günlerde ülkemizde de sanal anlamda sağlam kararlar alınabilir. En azından bu umutla sabah kalktığımda yasaklanmamayı diliyorum.
Aklıma bu yasak olayından sonra, hatırlayanlar olacaktır, Kemal Sunal’ın Propaganda filmi aklıma geldi.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla yaşamayı bir tarz olarak benimsemiş, teknoloji ile tamamen içli dışlı bir; web tasarımcı, yazılımcı, donanımcı, blog yazarı ve bilgisayar mühendisidir.
B.Selçuk ÖKSÜZ
B.Selçuk ÖKSÜZ kullanıcısının tüm yazıları.

Arama Sorguları

 • yasaklı sitelere giriş cezası (37)
 • yasaklı sitelere girmenin cezası (28)
 • yasaklı sitelere girişin cezası (24)
 • yasaklı bloglaRA GİRİŞ (21)
 • yasak sitelere girmenin cezası (19)
 • yasak sitelere giriş cezası (16)
Advertisement

Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?

0

Bir Cevap Yazın

Sizin Yorumunuz Nedir?

%d blogcu bunu beğendi:
Gizlilik Hakları